A Miniszterelnökség Nemzetközi Főosztálya 2014. február 27-28. között tartotta a Twinning Tréning és Konferencia című rendezvényét. Az esemény egyik fő célja a program népszerűsítése volt a hazai államigazgatási szervek körében magyar, illetve külföldi tapasztalatok átadásával.

A „Twinning” vagyis Ikerintézményi Program, az Európai Unió bővítési és partnerségi politikájának egyik fontos eszköze, amelynek keretében a tagállamok államigazgatásának szervei tudásuk, tapasztalataik átadásával a csatlakozásra váró, illetve a szomszédságpolitika keretében együttműködő országok felkészülését segíthetik elő. A program keretében olyan együttműködési projektek valósulhatnak meg a tagállamok szakértőinek segítségével, mely a fogadó ország intézményrendszerének kapacitásfejlesztését célozza. Ezeket a projekteket az Európai Unió 100%-ban finanszírozza.

A program nemzeti szintű koordinációját, mint Nemzeti Ikerintézményi Koordinátor, 2014. január 1-jétől a Miniszterelnökség látja el. A rendezvény is igazolja, hogy a fejlesztéspolitikai intézményrendszer átalakítását követően is jelentős kormányzati figyelemben részesül a Twinning Program.
A rendezvény első napján egy egész napos, interaktív képzési program keretében a Twinning program egyik legaktívabb és legeredményesebb résztvevőjének, Litvániának a szakértői osztották meg tapasztalataikat.

A második napon a Twinning Programban érintett hazai és külföldi intézmények képviselői a programban való részvétel számos előnyét és jelentőségét mutatták be. A konferenciát a Miniszterelnökség képviseletében Simó Balázs, a Twinning Program nemzeti szintű koordinációjáért felelős Nemzetközi Főosztályának főosztályvezetője nyitotta meg. Beszédében betekintést nyújtott a hazai ikerintézményi tevékenység eddigi eredményeibe. A konferencia további részében Horvátország budapesti nagykövete, valamint a Külügyminisztérium, a Nemzeti Nyomozó Iroda és a litván Központi Projektmenedzsment Ügynökség fejtették ki gondolataikat a Twinning programban való részvétel fontosságáról.

A két napos rendezvényen számos hazai pályázásra jogosult intézmény képviselője vett részt, így a jövőben biztató kilátások vannak a hazai Twinning tevékenységben való szerepvállalás további fokozására, új intézmények bekapcsolódására. Mindez kiemelten fontos célkitűzés, hiszen a Twinning Programban való eredményes részvétel egyaránt szolgálja a magyar fejlesztéspolitika, a külpolitika és az államigazgatás érdekeit, a befektetett erőforrások többszörös megtérülésével.

(Miniszterelnökség)