A FŐKEFE Nonprofit Kft. megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztató majorsága annak a bizonyítéka, hogy sérült emberek is tudnak piacképes terméket előállítani - jelentette ki Semjén Zsolt, amikor kedden látogatást tett a cég karácsondi farmján.

Ez azt is jelenti, hogy nincs felesleges ember, vagyis olyan, akinek a munkájára ne lenne szükség - mondta a miniszterelnök-helyettes, aki abból az alkalomból kereste fel a Heves megyei településen működő üzemet, hogy a FŐKEFE éppen egy éve vette át az autistákat foglalkoztató telephelyet a ferences szerzetesrendtől.

A 8 hektáros területen azóta 12 autistának, 20 megváltozott munkaképességű embernek és két agrármérnöknek ad munkát a társaság.

Semjén Zsolt kijelentette: amennyiben együttműködés jön létre az állam, az egyház, az önkormányzatok és a gazdaság között, akkor még a nehéz körülmények közepette is meg lehet találni a megoldást.

A munkalehetőség fontos eleme a társadalmi szolidaritásnak, hiszen azt üzeni a csökkent munkaképességűek számára, hogy munkájuk fontos része a magyar gazdaságnak - mondta a miniszterelnök-helyettes.

Magyar Gergely ferences tartományfőnök emlékeztetett arra, hogy a rend immár egy évtizede működteti a közeli Gyöngyösön Autista Segítő Központját. Itt elsősorban otthont és oktatás biztosítanak autista gyermekek számára.

Öt éve döntöttek a karácsondi majorság létrehozásáról, ahol felnőtt autistákat foglalkoztattak. Anyagi forrásaik viszont kimerültek, ezért határoztak arról, hogy átadják a működtetését a FŐKEFE-nek - mondta az atya.

Szabó György, az évi mintegy 5 milliárd forintos forgalmat produkáló állami tulajdonú társaság igazgatója szólt arról, hogy a magyar gazdaság számára kitörési pont lehet a mezőgazdaság és a parlagon maradt földek hasznosítása. Ezért döntöttek a majorság átvételéről, és azóta már Tomajmonostoron és Marfűn is termelnek, szintén megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával és tervezik egy gazdaság átvételét Jászapátiban is.

Tájékoztatása szerint a 4009 embert, közöttük 3750 megváltozott munkaképességű dolgozót foglalkoztató társaság több mint 70 tevékenységi körben aktív. Egyebek között sportszereket szerelnek össze, asztali és falilámpákat gyártanak. Működtetnek müzli- és zabpehelygyártó üzemet, elektronikai összeszerelőt, varrodát, gyártanak keféket és seprűket - sorolta.

A 8 hektáros major területén öt hektáron termelnek zöldségeket, paprikát, csemegekukoricát, paradicsomot, uborkát és karfiolt, részben fóliasátrakban, emellett zöldségsavanyítót és zöldségcsomagoló egységet működtetnek - ismertette az ügyvezető.

(MTI)