A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola anyaország általi támogatása, jövőjének biztosítása jóval több, mint adminisztratív gesztus, mert ez a felsőoktatási intézmény generációknak segít megtartani szülőföldjükön a magyarságukat – jelentette ki Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes kedden Beregszászon, a főiskola ünnepélyes tanévnyitóján.

A beregszászi református templomban elmondott ünnepi köszöntőjében Semjén Zsolt hangsúlyozta: a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola a Kárpát-medencei magyar nyelvű oktatás fellegvára, amelynek vezetői és tanárai évtizedek óta küldetést teljesítenek azzal, hogy szülőföldjükön oktatják anyanyelvükön a kárpátaljai magyarok nemzedékeit. Ennek a jelentőségét növeli, hogy – mint azt tudományos kutatások sora bizonyítja – az anyanyelven megszerzett ismeretek használhatók a legbiztosabban – tette hozzá.    

A politikus rámutatott: Magyarország kormánya üdvözli az ukrán parlament által nemrég elfogadott nyelvtörvényt, és figyelemmel kíséri annak napi gyakorlatba történő ültetését. A kárpátaljai magyar közösség elemi érdeke és alapvető emberi, s immár törvény adta joga, hogy a magyar nyelv regionális státusra emelkedjen Kárpátalján – emlékeztetett, megjegyezve, hogy bízik abban: az ukrán állam és a különböző szintű helyi önkormányzatok nem csak részleges döntéseket hoznak, hanem biztosítják, hogy a magyar nyelv teljes jogú regionális státussal rendelkezzen azokban a közigazgatási egységekben, ahol a magyarok aránya meghaladja a 10 százalékot.    

A miniszterelnök-helyettes sürgette, hogy - az új nyelvtörvénnyel összhangban - az ukrajnai emelt szintű érettségi tárgyak közé bekerüljön és szabadon választható vizsgatárgy legyen a magyar nyelv és irodalom. Egyúttal aggasztónak, Magyarország és a kárpátaljai magyarság számára elfogadhatatlannak nevezte, hogy egyes ukrán politikusok szerint a nyelvtörvény csak az orosz kisebbségre vonatkozik, s a többi ukrajnai nemzetiségre nem.

Semjén megemlékezett az 1944 őszén háromnapos munka címén sztálini lágerekbe hurcolt kárpátaljai magyarokról. Kitért a történelmi magyar egyházak kárpátaljai papjainak a szovjet időszakban történt meghurcoltatására, bebörtönzésére, példaként állítva kitartásukat, megtörhetetlenségüket a főiskola több mint száz elsős diákja elé. Elismeréssel szólt azokról a kárpátaljai magyar tehetségekről is, akik egykor a Szovjetunióban vagy ma Magyarországon érnek el sport-, tudományos és művészi sikereket.    

A politikus nagy jelentőségűnek mondta, hogy Magyarország a Keleti Partnerség program keretében egymillió dollárral támogatja 70 kárpátaljai magyar oktatási és kulturális intézmény felújítását.    

Köszöntötte a beregszászi főiskola elsős diákjait Ivan Baloga, a Kárpátalja megyei tanács (közgyűlés) elnöke, aki azt mondta, hogy a mintegy 800 diákot oktató tanintézet működése közelebb viszi Ukrajnát Európához.    

Az ünnepségen - amelyen részt vett Bayer Mihály, Magyarország kijevi nagykövete is - Semjén Zsolt és Répás Zsuzsanna, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára Áder János köztársasági elnök nevében a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést nyújtotta át Szikura Józsefnek, a főiskola rektorának, az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia rendes, az MTA külső tagjának több évtizedes kutatói, oktatói és oktatásszervezői tevékenysége elismeréséül.

(MTI)