Biztonságba helyeztük a magánnyugdíjpénztárakba befizetett nyugdíjforintokat – fogalmazott Selmeczi Gabriella, a miniszterelnök nyugdíjvédelmi megbízottja pénteken, azon a sajtótájékoztatón, ahol Gaál Szabolcs Barna KEHI elnökkel közösen ismertették a nyugdíjrendszert vizsgáló jelentés eredményeit.

A jelentést idézve a nyugdíjvédelmi megbízott megállapította, hogy a Magyarországon működő, legtöbb esetben multinacionális hátterű magánnyugdíj pénztárak tizenkét év alatt összesen 850 milliárd forinttal rosszabb eredményt értek el, mint amennyit állampapírokba fektetve produkálhattak volna.

Selmeczi Gabriella részletezve a 850 milliárd forintos negatív eredményt elmondta: ebből 150 milliárd működésre ment el, és 700 milliárd az elmaradt haszon. Hozzátette: több felelőtlen intézkedés hantására a pénztártagok átlagosan megtakarításaik ötödét veszítették el a magánkasszáknál.

Selmeczi Gabriella (fotó: Árvai Károly)

A nyugdíjvédelmi megbízott kiemelte: ez körülbelül akkora összeg, amiből 10 év alatt 50 százalékkal magasabb gyest illetve gyedet, vagy 20 százalékkal nagyobb családi pótlékot lehetett volna kifizetni.

A kötelező magánnyugdíj pénztári rendszer évente átlagosan 1 százalékkal növelte az államadósságot, úgy hogy közben képtelen volt garantálni a befizetések értékállóságát, így az irreálisan magas működési költségek miatt a jövendő nyugdíjasok elestek volna az elérhető megtakarítások egyharmadától – ismertette Selmeczi Gabriella.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal csütörtökön három büntetőfeljelentést tett a legfőbb ügyésznél a magánnyugdíj pénztárak gazdálkodása ügyében, ismeretlen tettes ellen – fogalmazott Gaál Szabolcs Barna, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) elnöke.

Gaál Szabolcs Barna (fotó: Árvai Károly)

Gaál Szabolcs Barna arra is kitért, hogy öt pénztárt kezdtek el vizsgálni és az ellenőrzés a működési költségekre és a befektetésekre koncentrált. Hangsúlyozta: a hozamok sokkal alacsonyabbak voltak a piaci 8 százalékos átlagnál, alig érték el az 5,3 százalékos szintet.

A KEHI elnöke rámutatott: a pénztárak nem a tagok érdekében gazdálkodtak a rájuk bízott pénzzel, hanem a mögöttük álló főleg biztosítói csoportok érdekeit szem előtt tartva, így 430 ezer ember nem  részesült reálértékű kifizetésben.

(kormany.hu)