Öt és fél milliárd forintnyi állami tulajdon került offshore kézbe – jelentette be Budai Gyula, elszámoltatási kormánybiztos vasárnapi sajtótájékoztatóján, ahol ismertette a Volánbusz Rt. 2005-2008 közötti ingatlanértékesítéseiről szóló vizsgálati jelentést.

Budai Gyula elmondta: megkérdőjelezik a gazdálkodás etikusságát, hogy a Volánbusz Rt. bizonytalan tulajdonosi hátterű offshore cégeknek értékesített nyolc nagy értékű ingatlant. Kérdéses – mondta el a kormánybiztos -, hogy Pekli Ferenc, a Volánbusz Rt. volt vezérigazgatója és az ÁPV Rt. vezetői ellenőrizték-e az állami tulajdont szerező cégek tulajdonosi hátterét valamint, hogy kiktől bérli vissza az eladott telephelyeket a cég és, hogy az ügyletek hosszútávon mekkora többletköltséggel járnak az állam számára.

Budai Gyula (Fotó: Pelsőczy Csaba)

A Volánbusz Rt. 2005 és 2008 között, közel öt és fél milliárd forint értékben vált meg az állam által rábízott tulajdontól, az ingatlanok az akkori piaci értékhez közeli áron kerültek elidegenítésre, de az új tulajdonosoktól azonnal visszabérelték azokat. A nyolc darab jogügyletben, összesen tizenkét különböző nemzetiségű offshore cég vett részt.

Fotó: Pelsőczy Csaba

Budai Gyula bejelentette, hogy az eredmények alapján parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi, mivel úgy véli, a gazdálkodás etikussága és a közpénzek átlátható felhasználása meghiúsult. Mindezek mellett a kormánybiztos megkereséssel él a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium felé, hogy a bérleti szerződéseket vizsgálják felül és adott esetben hosszútávon kedvezőbb konstrukciókra cseréljék azokat. Budai Gyula felkéri a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV), hogy vizsgálják meg: az offshore társaságokkal történt szerződéskötés révén érte-e kár az állam adóbevételeit és ennek lehetnek-e jogi következményei.

Kérdésre válaszolva a kormánybiztos elmondta, nem tartja kizártnak, hogy a NAV és a parlamenti bizottság vizsgálata után esetleg büntetőfeljelentés is születhet az ügyben.

(kormany.hu)