Olaszország „Táplálni a világot, energiát adni az életnek" mottóval rendezi meg a következő soron levő világkiállítást 2015. május 1. és október 31. között. A Miniszterelnökség Szőcs Géza, a 2015. évi Milánói Világkiállításért felelős kormánybiztossal együttműködésben pályázatot írt ki a magyar pavilon látványötleteinek elkészítésére. A pályázat során a kiírók olyan ötletek, koncepciók benyújtását várják, amelyek kötődnek a világkiállítás és az országunk által választott specifikus témákhoz, tükrözve tradíciónkat és kultúránkat, illetve amelyek alapul szolgálhatnak a pavilon végleges terveinek elkészítéséhez.

Az Világkiállítás fő témája az egészség, a környezet és a fenntartható fejlődés, melyet központi gondolatként a Földön mindenki számára hozzáférhetővé váló egészséges, biztonságos és megfelelő élelmiszer lehetősége ölel körül. Ehhez kapcsolódóan az esemény szervezői a tradíció, kreativitás és innováció élelmiszeriparban történő megjelenítését tűzték ki célul.

Magyarország három tervezett integrált témakörben fog megjelenni a 2015-ben megrendezésre kerülő Milánói Világkiállításon, melyek irányadó filozófiája az egészséges élelmiszer és az egészséges életmód kölcsönhatása, az élelmiszerbiztonság megteremtése és a genetikai diverzitás megőrzése a jövő generációi számára. Kiemelt szerephez jut a víz (gyógyvíz, termálvíz, ásványvíz, az iható víz és természetes vizeink), mint a növénytermesztésnek, az állattenyésztésnek, az élelmiszerek előállításának, az étkezésnek, magának az életnek a hordozója és alapja, a GMO-mentesség a jövő generációkért, az őshonos állat- és növényfajok génmegőrzése és Magyarország elkötelezettsége a generációk környezettudatos nevelésében. A magyar megjelenés mottója: „Koronája ama földnek, amelyet a Duna szel át…” (Dante)

Az épület fő meghatározói a hagyomány és az organikus jelleg lesz, válaszként a világot betonmonstrumokba fullasztó építészeti dogmákra és szabványokra. A Világkiállítás fő tematikájához és a magyar részvétel kiemelt témáihoz igazodva a magyar pavilonnal kapcsolatban elvárás, hogy természetes, fényáteresztő és magyar innovációt is megjelenítő anyagokból épüljön fel, emellett lebontása, szállítása és ismételt felépítése is könnyen kivitelezhető legyen. A pavilonban fontos szerepet kapnak majd a rendezvények és kiállítások tartására alkalmas termek, elkülönített részek is, így az épületen belül az irodai és vendéglátói célokat szolgáló területek mellett kisebb színház- és konferenciaterem kialakítását is tervezik.

A pavilon a Világkiállítást követően Magyarországon ismételten felállításra kerül. Utóhasznosításának célja Magyarország természeti és kreatív értékeinek, valamint kulturális örökségének bemutatása, tehát a pályázaton győztes látványötletnek e célok bemutatására is alkalmas forma- és színvilágot, valamint építészeti filozófiát is képviselnie kell.

A pályázatra 2013. december 16-ig bárki benyújthatja munkáját, függetlenül hivatásától vagy életkorától. A formai oldalról a bontási bizottság által érvényesnek nyilvánított pályaműveket a pályázat zsűrije vizsgálja meg építészeti megvalósíthatóságuk, valamint a kiírás kritériumainak való megfeleltethetőségük szempontjából.

Az ötletpályázati zsűri elnöke: Szőcs Géza, 2015. évi Milánói Világkiállításért felelős kormánybiztos, a miniszterelnök főtanácsadója.

Az ötletpályázati zsűri tagjai:
Bugár-Mészáros Károly - okleveles építészmérnök, építészettörténész, a Magyar Építészeti Múzeum korábbi igazgatója
Csízy László - okleveles építészmérnök, a Doktori Iskola hallgatója,
az Odooproject képviselője
Guttmann Szabolcs - okleveles építészmérnök, volt nagyszebeni főépítész,
a Romániai Építészek Rendje Erdélyi Területi Szervezetének képviselője Kálmán Ernő DLA - okleveles építészmérnök, az International Union of Architects képviselője, a Magyar Építőművészek Szövetségének volt elnöke dr. Mőcsényi Mihály prof. emeritus - Sir Geoffrey Jellicoe-díjas tájépítész Szegő György - Régi-Új Magyar Építőművészet folyóirat főszerkesztője

Az építész szakmai szövetségek részéről is megtörtént a delegálás a Szakmai Zsűribe:
Kalo Emese - Magyar Építész Kamara
Marosi Miklós - Magyar Építőművészek Szövetsége
Somogyi Pál – Magyar Művészeti Akadémia
Giuseppe Frattini – az Olasz Építész Kamara tagja

A zsűri a kiírás feltételeinek megfelelő 15 legjobb pályaművet nyilvános szavazásra bocsátja. A zsűri által kiválasztott 15 legjobb pályamű felsorolása legkésőbb 2013. december 23-án jelenik meg az ötletpályázat készülő weboldalán. A zsűri ezt követően, a szavazatok figyelembevételével, közjegyző jelenlétében hozza meg döntését a legjobb 3 pályázatról. Az eredményhirdetés időpontja: 2014. január 15. 10.00 óra.

A legjobb három pályamű díjazásban részesül.
Az I. díj összege: 4 000 000 Ft,
II. díj összege: 2 000 000 Ft,
III. díj összege: 1 000 000 Ft

A pályázattal kapcsolatos dokumentáció a jobb oldali csatolt pályázati anyagokban olvasható.

KÉRJÜK, A BORÍTÉKON MINDEN PÁLYÁZÓ TÜNTESSE FEL: PÁLYÁZAT!

Az esetlegesen felmerülő kérdéseikkel Ladányi Judithoz, a programiroda vezetőjéhez fordulhatnak.
Elérhetősége:
E-mail: [[[jeVdYWU9OIDcYDgD4anVkaXQubGFkYW55aUBtZS5nb3YuaHU=]]]
Tel.: (06 1) 795 7551

(Miniszterelnökség)