Európát adóssághalmok alól kell kiásni, s ebben olyan szövetségesekre van szüksége, mint Kína - mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök csütörtökön Varsóban, ahol Robert Ficó szlovák és Ven Csia-pao kínai miniszterelnökkel is találkozott. Frissített.

Orbán Viktor és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, a magyar-kínai kapcsolatokért felelős kormánybiztos a kínai és a közép- és kelet-európai kormányfők kerekasztal-beszélgetésén vett részt a lengyel fővárosban.

A magyar miniszterelnök - beszédének a sajtó részére kiosztott leirata szerint - úgy vélte: Európa átépítésének sebessége és mértéke csak a második világháború utáni újjáépítéshez hasonlítható. "Az új alapokra helyezett világban új szövetségek születnek" - hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve, hogy az áttörést csak józansággal és szorgalommal lehet elérni, amelyek mind Kína, mind Közép-Európa számára fontos értékek.

fotó: Burger Barna

A gazdasági témájú csúcstalálkozót Ven Csia-pao kínai miniszterelnök európai körútjának keretében szervezték meg. A tanácskozáson a térség 16 országa képviseltette magát.

Az országok sikerességének zálogát a belső megtakarítások jelentik

Az országok sikerességének zálogát a belső megtakarítások jelentik - hangsúlyozta Orbán Viktor csütörtökön Varsóban.

A miniszterelnök hangsúlyozta: azok az országok lesznek sikeresek, amelyek belső megtakarításokkal el tudják kerülni "a külső adósságcsapdát, amelytől Magyarország például ebben a régióban a leginkább szenved".
A kormányfő kiemelte, hogy a foglalkoztatottság magas szintre emelése és a jól működő pénzügyi szektor mellett az erős ipar biztosítja az országok sikerét.

Orbán Viktor Robert Ficóval is tárgyalt

Orbán Viktor, Robert Fico (fotó: Burger Barna)

Félórás megbeszélést tartott Orbán Viktor magyar miniszterelnök szlovák kollégájával csütörtökön Varsóban. Robert Fico szlovák kormányfő hivatalba lépése óta először találkozott a két miniszterelnök. A megbeszélésen magyar részről Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője, Gottfried Péter, a miniszterelnök külpolitikai tanácsadója és Kiss Róbert varsói magyar nagykövet vett részt.

A szlovák kormányfő még szerdán azt közölte, hogy a tárgyaláson csak gazdasági és szociális témákkal, illetve a kölcsönösen előnyös gazdasági projektekkel akar foglalkozni.

A sikerre ítélt ügyek kerültek előtérbe a szlovák-magyar tárgyalásokon

A nehéz kérdések megoldását elősegítik a közös sikerek, ezért a sikerre ítélt vagy a jó szándékon múló ügyek kerültek előtérbe a tárgyalásokon - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a szlovák kollégájával tartott kétoldalú megbeszélések után csütörtökön Varsóban.

Orbán Viktor magyar újságíróknak úgy fogalmazott: "minden olyan kérdés, amely érzékeny és személyes konzultációt igényel", élvezi mindkét fél nyitottságát és reményeik szerint "a sikerek oldalvizén" megoldást nyer.
A miniszterelnökök új Duna-híd megépítésében egyeztek meg: a tervek szerint hidat építenek Komáromnál és legalább két Ipoly-híd is épül. Orbán Viktor kiemelte, hogy a felgyorsítják az energetikai együttműködést, azaz a gázvezeték kiépítésén kívül kilátásba helyezték a két ország elektromos vezetékrendszerének összekötését.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a találkozón nem esett szó a kettős állampolgárság kérdéséről.

Kína az egyik legjelentősebb szereplője lehet a magyar gazdasági életnek

Magyarország a legjobb úton halad afelé, hogy "Kína az egyik legjelentősebb szereplője legyen a magyar gazdasági életnek" - mondta Orbán Viktor a kínai kollégájával folytatott kétoldalú megbeszélés után csütörtökön Varsóban.

A magyar kormányfő kiemelte: a varsói kerekasztal-beszélgetésen Kína elkötelezte magát, hogy európai szinten pénzügyi szerepet vállal a gazdasági válság megoldásában, "de ettől függetlenül Közép-Európa fejlesztésére is hajlandó komoly forrásokat rendelkezésre bocsátani".

Orbán Viktor elmondta, hogy a kínai kormányfővel a kétoldalú megbeszélésen a magyar gazdaság fejlesztésének támogatásáról, fejlesztési forrásokról és pénzügyi együttműködésről tárgyalt. Magyar újságíróknak kifejtette: szó esett egy átfogó gazdasági megállapodásról is, amelyet várhatóan idén "sikerül tető alá hozni", amikor a kínai miniszterelnök meghívására Kínába látogat.

(MTI/kormany.hu összeállítás)