A miniszterelnök a csúcstalálkozó utáni sajtótájékoztatón egyebek között az Európai Unió bővítése mellett érvelt.

Orbán Viktor szavai szerint, ha az Európai Unió sikeres szereplő akar lenni a világporondon, akkor „saját háza táján is sikeresnek kell lennie”. Elmondta, magyar részről fontosnak tartották – és ezt a célt el is érték –, hogy a tanácskozás záródokumentumában kapjon kellő hangsúlyt az EU további bővítésének szándéka, a keleti partnerségi kapcsolatok fontossága és az egységes energiapolitika megteremtése.

A miniszterelnök kifejtette, külpolitikai tekintélynövelő tényezőnek tekinti az EU további bővítését. „A horvát tagság nem egyszerűen a piac bővítéséről szól, hanem a globális súly növeléséről” – fogalmazott. Nyitva kell tartani az unió további, nyugat-balkáni irányú bővítésének távlatát is.

„A keleti partnerségen keresztül a közvetlen szomszédságunkra meghatározó befolyást kívánunk gyakorolni” – mondta. A jövő év első felében esedékes magyar EU-elnökség olyan fontos külpolitikai súlynövelő programnak tekinti a keleti partnerséget, hogy ezt helyezi majd munkája fókuszpontjába. A magyar elnökség alatt EU-csúcstalálkozót is rendeznek ebben a témában.

A miniszterelnök kifejtette: „az uniót akkor tekinthetjük globális szereplőnek, ha nem törődik bele abba, hogy keleti fele energiamonopóliumtól függ”. – Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy „depolitizálják” az energiakérdést. Ez csak a versenyen keresztül lehetséges. A versenyhez a monopóliumot meg kell törni, aminek az érdekében pedig diverzifikálni kell az energia beszerzési forrásait és útvonalait. Megjegyezte, a kialakítandó egységes energiapolitika olyan fontos eszköz, ami által globális hatalmi szereplővé válhat az EU.

A kormányfő diszkriminációnak minősítette azt a jelenlegi uniós gyakorlatot, miszerint az egyes országok államháztartási hiányának kiszámításakor nem veszik figyelembe a magán-nyugdíjpénztárakat előíró tagállamok pótlólagos pénzügyi áldozatvállalását. Utalt arra, hogy a visegrádi országok miniszterelnökei ma találkoztak Herman Van Rompuyjel. Az Európai Tanács elnökének, kifejtették, hogy nem szeretnék, ha ez a diszkrimináció fennmaradna.

„Az unió minden ügyben az azonos kiindulópont elve mellett érvel, ami helyes, de éppen ehhez az azonos kiindulóponthoz lenne szükség arra, hogy megértsék, miről van szó” – mondta. Orbán Viktor ugyanakkor nem kívánt találgatásokba bocsátkozni azt illetően, hogy az unió részéről mennyire fogják méltányolni ezeket az érveket, mert szerinte ez rontaná a felvetés esélyeit.

A miniszterelnök arról is szólt, hogy saját roma-stratégiát kell kidolgoznia az uniónak, és ezzel a feladattal Magyarországnak kell foglalkoznia a jövő év első felében, amikor az EU soros elnöki tisztét látja majd el.

(mti, kormany.hu, orbanviktor.hu)