A rendszerváltozás óta az eddigi legnehezebb év volt a 2011-es, az ország mégis új alapokon áll - hangsúlyozta kedden tartott évértékelő beszédében a miniszterelnök.
Tudtuk, hogy izgalmas év lesz 2011, végül annyi minden történt, hogy ez az esztendő a rendszerváltozást követő évek legnehezebbike lett - mondta Orbán Viktor a Millenárison tartott beszédében. A miniszterelnök emlékeztetett: 13 európai kormány bukott meg, sok ország megrendült, ráadásul mindannyiunknak olyan veszélyekkel kellett szembenézni, melyekre aligha számítottunk. Ilyen a fizetésképtelenség, a közös valuta bedőlésének rémképe, de akár az EU szétesése is - fogalmazott, majd leszögezte: 2011 megrendítő volt Európa számára.
Orbán Viktor rámutatott, ebben a környezetben Devecser és Kolontár példát mutattak, amikor a vörösiszap-áradat után sikerült újrakezdeniük.
A cél változatlan: erős Magyarország
A miniszterelnök - felidézve a szocialista kormányok ténykedését - úgy fogalmazott, 2010-re az eladósodottság, a munka becsületének elvesztése, valamint a tartalékok hiánya miatt "zátonyra futott" Magyarország. Mint mondta, választási győzelme óta a Fidesz-KDNP egy erős Magyarország felépítésén dolgozik, melyet az előző vezetés úgy hagyott magára, ahogyan a nemrég zátonyra futott olasz hajót annak kapitánya.
Egymillió devizahiteles család vergődött az adósságcsapdában, az adósrabszolgaság mindennapos valósággá vált, és az ország vezetői a vállalkozásokat, az önkormányzatokat és az államot is eladósították, holott 1998 és 2002 között már sikerült leszorítani az államadósságot 52 százalékra.
A kormányváltáskor az is nyomasztotta az országot, hogy a munka elvesztette becsületét, sokaknak nem érte meg dolgozni, ahol pedig a munkának nincs értéke, ott nem lesz gazdasági növekedés sem. 2010-re oda jutott az ország, hogy 2,6 millió adófizető tartotta fenn a 10 milliós Magyarországot.
Hozzátette, hogy az országot eladósító vezetők és Európa egy része is úgy vélte, hogy a felhalmozott óriási adósságot az emberekkel kell megfizettetni, a polgári kormány ezzel szemben úgy gondolta: segíteni kell a bajba jutottakon. Ezért vezettek be bankadót, ezért segítették meg a devizahiteleseket.
Biztonságos élet
A jövőről szólva a miniszterelnök hangsúlyozta, erős, független és szabad országot akarunk, amely biztonságos életet nyújt mindenkinek. Kiemelte: fontos cél az önálló középosztályi élet megteremtése, hogy biztonságba helyezzük azokat, akik már eljutottak ide, egyúttal megnyissuk a felemelkedés lehetőségét a leszakadó rétegek előtt is.
Orbán Viktor elmondta, Magyarországot új alapokra helyezte a kormány, ahol a munka értelmet nyer, és ahol a korábbi hiteleket ugyan nem lehet eltörölni, de az sem elfogadható, hogy az emberek csak devizaadósságot hagyjanak gyermekeikre. A miniszterelnök hangsúlyozta a végtörlesztés és a Bankszövetséggel kötött megállapodás fontosságát, az új egykulcsos adórendszerről szólva pedig kiemelte, az a középosztály védelmét szolgálja, hiszen aki többet vállal, feljebb is juthat. Ezzel kapcsolatban kiemelte: szükséges a középosztály és a leszakadók érdekeinek egyeztetése, hiszen mindkét réteg érdeke, hogy megálljon a leszakadás folyamata. Ennek kapcsán Orbán Viktor megjegyezte, a Startmunka-program várhatóan 206 ezer embert hív vissza a munka világába.
A kormányfő rámutatott a szakképzési rendszer és a felsőoktatás átalakításának fontosságára, a befektetői környezettel kapcsolatban pedig azon meggyőződésének adott hangot, hogy csak olyan külföldi vállalkozásokat támogasson az állam, akik nem kiszorítani akarják a magyar piacról a hazai cégeket, hanem munkahelyeket és értéket teremtenek hazánkban. Orbán Viktor hangsúlyozta: továbbra is kiáll a társasági adó 19-ről 10 százalékra történő csökkentése mellett.
Erősödnek a családok
A családok helyzetét úgy értékelte, hogy az elmúlt két évben sikerült elérni, hogy a gyermeknevelés költségeinek legalább egy részét az állam ne adóztassa, így a gyermeket nevelő családok reálkeresete növekedhetett. Kiemelte a három éves GYES visszaállítását és fontosnak nevezte a nők szülési szabadság utáni munkavállalásának elősegítését, valamint az ehhez szükséges óvodák és bölcsődék létrehozását.
Az idősek és a nyugdíjasok helyzetéről szólva a miniszterelnök kiemelte, hogy a kormánynak sikerült megfékeznie a rezsiköltségeik emelkedését, és elérték, hogy a negyven évet ledolgozó nők nyugdíjba vonulhassanak. A nyugdíjasokat Orbán Viktor arra kérte, hogy támogassák a középosztályt védelmező politikáját, amely a biztos nyugdíjakat képes megtermelni a jövőben is.
Józan ésszel Magyarországért
Orbán Viktor kiemelte a kormányzat felelős gazdálkodás melletti elkötelezettségét. Emlékeztetett: 2011 volt az első olyan év uniós csatlakozásunk óta, amikor a magyar költségvetési deficit 3 százalék alá csökkent. Az új alaptörvényben Magyarország elsők között rögzítette az államadósság megfékezésének kötelezettségét, hogy ne ismétlődhessen meg az ország felelőtlen eladósítása.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtizedben Magyarországot sokan nevezhették következmények nélküli országnak, azonban az új kormány felállása óta nem történt olyan jelentős bűntény, amelynek felelősét nem kerítették kézre. Sok millió magyar dolgozik keményen és törekszik a becsületes életre, és a nemzet csak akkor lehet erős, ha a szabályok mindenkire vonatkoznak, ezért a kiskapukat be kell zárni – tette hozzá.
Orbán Viktor beszédében kitért arra is, hogy törekedni kell a viták békés rendezésére azokkal, akik támogatják Magyarország megújítását, azonban a kormánytól balra álló politikai erők az ország teljes önfeladását szeretnék elérni, akik pedig jobbra állnak azok senkivel, semmiben nem hajlandóak megegyezni, így nem vehetők komolyan. A kormány józan ésszel kiáll Magyarországért, tud küzdeni és megegyezni is az ország érdekében – tette hozzá.
(kormany.hu)