Európa érdeke az, hogy legyőzze a sok uniós tagállamra jellemző "bővítési fáradtságot" - hangsúlyozta Orbán Viktor pénteken, miután Montenegró miniszterelnökével közös nyilatkozatot írt alá a magyar-montenegrói kiemelt partnerségről.

Orbán Viktor kijelentette, Magyarország úgy tekint Montenegróra, mint a méreténél messze nagyobb jelentőséggel bíró, a regionális stabilitásban nagy szerepet játszó országra.

A két ország miniszterelnöke örömtelinek nevezte a partnerségi kapcsolatok elmélyítését. Igor Lukšić úgy fogalmazott az aláírást követően: "bátorító és örömteli", hogy a magyar befektetők továbbra is lehetőséget látnak az ország gazdaságában, majd hozzátette, reméli, hogy az együttműködésről való párbeszéd folytatódni fog.

fotó: Botár Gergely

Orbán Viktor világossá tette, hogy hazánk önérdek nélkül támogatja Montenegró uniós csatlakozását, ahogyan támogatta korábban Szerbia vagy Horvátország csatlakozását is. A miniszterelnök kiemelte, kár tagadni, hogy egyre több uniós tagállamban "bővítési fáradtság" tapasztalható, ami - szögezte le - egyáltalán nem örömteli, hiszen a kontinens jövőjét nem ez szolgálja. "Elkötelezett, feltétel nélküli hívei vagyunk a bővítésnek" - fogalmazott.

A magyar kormányfő megjegyezte, hogy a csatlakozásra váró országok - köztük különösen Montenegró - elvégezték a munkát: európai államot és gazdaságot valósítottak meg, ezért nincs ok a várakoztatásukra.

Újságírói kérdésre válaszolva mindkét vezető egyetértett abban, hogy Montenegró magyarországi exportjának csökkenése hátterében az alumíniumipar itthoni nehéz helyzete áll. Orbán Viktor egyértelművé tette ugyanakkor, hogy a Mal Zrt.-nél történt természeti katasztrófa után stratégiai érdeke hazánknak is a cég megerősítése, mellyel újra erősödhet a déli ország bauxit-exportja.

Igor Lukšić, Orbán Viktor (fotó: Botár Gergely)

Ugyancsak újságírói felvetésre Igor Lukšić megerősítette, a Magyar Posta érdeklődése fennáll a montenegrói posta privatizációjának ügyében, valamint hozzátette, hogy a közlekedési kapcsolatok fejlesztésén folyamatosan dolgoznak.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hazánk csak olyan befektetőket lát szívesen az országban, akik fejlődést hoznak az itteni gazdaság számára is, ugyanezt várják el azoktól a magyar befektetőktől, akik külföldön jelennek meg.

(kormany.hu)