Orbán Viktor kormányfő is részt vesz a csütörtökön kezdődő kétnapos keleti partnerségi csúcstalálkozón, a soros EU-elnöki posztot betöltő Litvánia fővárosában, Vilniusban – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-vel.

Tájékoztatása szerint a miniszterelnök csütörtök este részt vesz azon az informális találkozón, amelyet az Európai Unió állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács jelenlévő tagjai tartanak a testületet vezető Herman Van Rompuy elnökletével. Ezt követően munkavacsorán egyeztetnek a Vilniusba érkező küldöttségek vezetői.

Pénteken Orbán Viktor jelen lesz az EU és a keleti partnerségben részt vevő egyes országok közötti megállapodások aláírásán, illetve parafálásán, majd felszólal a csúcstalálkozó plenáris ülésén.

A lengyel–svéd kezdeményezésű keleti partnerség az unió 28 tagjára és hat szovjet utódállamra, Ukrajnára, Fehéroroszországra, Moldovára, valamint a három Kaukázuson túli köztársaságra, Grúziára, Azerbajdzsánra és Örményországra terjed ki.

A csütörtök–pénteki vilniusi csúcstalálkozót beárnyékolja, hogy az Ukrajna az Európai Unió közötti társulási folyamat orosz nyomásra leállt. Grúzia és Moldova azonban kitart a társulási megállapodás parafálása és következő években várható aláírása mellett. A megállapodásnak része a szabadkereskedelmi egyezmény is. További cél a vízumkötelezettség eltörlése hosszú távon a hat ország EU-ba beutazó állampolgárai számára.

Fehéroroszország, Örményország és Azerbajdzsán - részben a jelentős orosz nyomás miatt – eddig nem változtatott az EU-hoz fűződő viszonyán. Sőt Jerevánban úgy döntöttek, hogy nem írják alá az EU-val a szabadkereskedelmi megállapodást, helyette az orosz-fehérorosz-kazah vámunióhoz csatlakoznak. Fehéroroszországnak gyakorlatilag nincsenek kapcsolatai az EU-val.

(MTI)