Annak a hiteladósnak, aki megfelel a Nemzeti Eszközkezelő Társaság feltételeinek, beszerzi a szükséges igazolásokat és a bank hozzájárulását, az állam automatikusan megvásárolja az ingatlanát. Ha rendeződik a helyzete, akkor visszavásárolhatja azt – jelentette be Giró-Szász András szerdán a Parlamentben.

A Kormány nemzeti ügyként kezeli a szociális biztonság kérdését - nyilvánvalóvá vált számára, hogy a legfontosabb vagyontárgy ma Magyarországon a lakás, a magyarok téglában tartják a megtakarításukat – fogalmazott Giró-Szász András a szerdai kormányülést követő sajtótájékoztatóján. Hozzátette: ezért vezette be a Kormány az otthonvédelmi intézkedéseit.

A kiszolgáltatott adósok meghatározott feltételek alapján fordulhatnak az új intézményi struktúrához. A Nemzeti Eszközkezelő Társaság (NET) kapcsán három fő érintett van: a hiteladós, a bankok és az állam - mutatott rá.

A NET segítségével a hiteladós lényegében az ingatlanjában maradhat bérlőként, bár tulajdonjogát elveszíti, de megmarad az a lehetősége, hogy amennyiben a jövőben konszolidálódik a helyzete, visszavásárolhatja az ingatlant az államtól – fogalmazott a szóvivő. A bank a követeléseinek egy részét megkapja - cserébe lemond az ezt meghaladó követeléseiről -, az állam pedig kifizeti ezt a vételárat és tulajdonba veszi az ingatlant.

Csillag Tamás, Giró-Szász András (fotó: Árvai Károly)

A NET programjának vannak objektív és szociális feltételei - ismertette Giró-Szász András. Szociális szempontból azok vehetik igénybe a NET által nyújtott segítséget, akik maguk hiteladósok vagy hiteladós a velük egy háztartásban élő élettárs és szociálisan rászoruló személynek minősülnek – jelen pillanatban vagy jövedelempótló vagy szociális támogatást kapnak, továbbá legalább két gyermeket nevelnek.

Az objektív feltételek közé tartozik az, hogy 2009. december 30-a előtt jegyezték be a jelzálogot az ingatlanra és a megkötéskor a forgalmi érték nem haladta meg Budapesten és a megyei jogú városokban a 15 millió forintot, az egyéb településeken pedig a 10 millió forintot. Továbbá, a kölcsön összege nem haladta meg a forgalmi érték 80 százalékát. Feltételként szerepel még, hogy a tartozás tartósan késedelmes legyen, azaz meghaladja a 180 napot és az ingatlan lakhatónak minősüljön.

Csillag Tamás, Giró-Szász András (fotó: Árvai Károly)

Amennyiben az adós megfelel ezeknek a feltételeknek és jelentkezik a bankjánál, beszerzi a banktól szükséges igazolásokat és a hozzájárulását, hogy a Nemzeti Eszközkezelő Társasághoz forduljon, az állam automatikusan megvásárolja az ingatlant - fogalmazott. A felek szerződést kötnek és meghatározzák az ingatlan vételárát. Az állam nem 100 százalékon vásárolja meg az ingatlant, hanem egy földrajzi besorolás alapján 35 és 55 százalék között fizet érte a banknak. Ez a szerződés, amely a NET adásvételi szerződése, egyben egy lakásbérleti szerződést és a bérleti díj meghatározást is tartalmazza.

A Kormány negyedévente fogja vizsgálni a Nemzeti Eszközkezelő működését és ennek fényében bővítheti a programhoz való hozzáférhetőséget. Elmondta: 3 milliárd forintot különítettek el a jövő évi költségvetésből a NET tevékenységére. A Kormány úgy számol, hogy 2014 év végéig ötezer ingatlant fog megvásárolni.

Csillag Tamás a Nemzeti Eszközkezelő vezérigazgatója elmondta: arra törekszenek, hogy az ügyintézés minél egyszerűbb, gyorsabb és olcsóbb legyen. A cél az, hogy az ügyfelek egy helyen – a bankfiókokban - tudják intézni ügyeiket valamint minél kevesebb igazolást kelljen beszerezniük. Hangsúlyozta: az adósoknak a bankokhoz kell majd fordulniuk az ügyintézés megindítása érdekében. A NET kis apparátussal alakult meg és ezért szorosan együtt fog működni a már létező szervekkel, nem céljuk egy új párhuzamos apparátus létrehozása - tette hozzá.

(kormany.hu)