A tandíj és a diákhitel nem keverendő össze - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben, az azonnali kérdések és válaszok órájában.

A képviselői kérdésekre adott válaszában a miniszterelnök felsorolta a fiatalok magyarországi munkavállalása érdekében hozott kormányzati intézkedéseket, közte a munkahelyvédelmi akciótervet, majd kijelentette: "tandíj nem lesz, semmilyen fizetési kötelezettség nem zárhatja el egyetlen fiatal előtt sem a felemelkedés útját". A kormány diákhitelen és állami ösztöndíjon keresztül minden egyes diákot támogatásban részesít - tette hozzá.

Orbán Viktor (fotó: Pelsőczy Csaba)

Orbán Viktor szerint a tandíj az a fizetendő összeg, amelyet ha a diák nem tud letenni, nem járhat iskolába. Ezzel szemben - folytatta - a diákhitel olyan rendszer, amellyel "mindenki járhat iskolába, a tanításának költségeit az állam előre kifizeti", a visszafizetést pedig halasztottan, nagyon alacsony kamattal teszi lehetővé. "A tandíj és a diákhitel nem keverendő össze. Meg fogják látni, a végén több magyar diák jár majd iskolába az új rendszerben, mint járt a régiben" - fogalmazott a miniszterelnök.

Orbán Viktor egy ellenzéki képviselőnek adott válaszában arról is beszélt: sem falusiak, sem cigányok nincsenek kizárva a felsőoktatásból. Becsapásnak nevezte azonban azt, ha olyan képzést nyújtanak a diákoknak, amellyel a végzettek nem tudnak elhelyezkedni. Kijelentette: a kormány tiszta vizet önt a pohárba az által, hogy azt kívánja tanítani, aminek értelme van. A miniszterelnök minden falusi, minden cigány és nem cigány származású diákot arra bíztatott, hogy tanuljon a felsőoktatásban.

A nehéz sorsú fiatalok felsőoktatásba jutásának nehézségeiről szólva közölte: érti a problémát, de mint mondta, a bekerülési ponthatárt a felsőoktatás világa határozta meg. Azt üzente ezen embereknek, hogy ha be tudnak kerülni egy egyetemre vagy főiskolára, a taníttatásért nem kell fizetni, mert azt a diákhitel központ automatikusan átutalja.

Orbán Viktor (fotó: Pelsőczy Csaba)

Az azeri baltás gyilkos átadásakor helyes és igazságos döntés született - mondta Orbán Viktor egy azonnali kérdésére válaszul, hozzátéve: a kormány betartotta a nemzetközi jog szabályait és előírásait, döntése pedig összhangban áll az eddigi magyarországi gyakorlattal.

"Igazságos döntést hoztunk, mert ha fordítva történt volna az eset, vagyis örmény követte volna el azeri rovására a bűncselekményt, akkor is így járunk volna el. Magyarországnak nem az örmény vagy az azeri szempontokra kell figyelnie, nem az örmény vagy azeri érdekeket, hanem kizárólag Magyarország érdekeit kell követnie" - jelentette ki a kormányfő. A miniszterelnök szerint a döntést nem rövid távú haszon motiválta, nem látszik neki semmilyen előnye. "De egy előnye majd látszani fog, ugyanis várhatóan az azeri-örmény konfliktus még egy ideig nem ül el. Azzal, hogy kiadtuk, illetve az ítélet végrehajtására átszállítottuk az azeri elítéltet, Magyarország kiszállt ebből a konfliktusból. Egész addig, amíg itt volt, folyamatos problémákat és nehézségeket okozott, és okozott volna a jövőben is" - mondta Orbán Viktor.

A vát-porpáci reptérfejlesztést 2007-ben felvető kínai befektetői csoport a repülőtér-fejlesztés engedélyezéséért felelős légiközlekedési hatóságot 2009 óta nem kereste meg, nem kezdeményezett eljárást - mondta a kormányfő. "Nem látjuk komolynak a befektetői szándékot", ezért szüntette meg a kormány a kiemelt minősítést - közölte, hozzátéve ugyanakkor, hogy ha mégis komoly a szándéka a befektetőnek, forduljon a hatósághoz, és adja be a szükséges papírokat.

(MTI)