Negyven vállalattal folyt már egyeztetés a bakui magyar kereskedőház elmúlt év végi nyitása óta - tájékoztatta a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkársága csütörtökön az MTI-t.

Az elmúlt év végétől működik Bakuban a Széchenyi Kereskedelmi Bank szerepvállalásával létrejött első magyar kereskedőház. A kereskedőházi rendszer kiépítésével a kormánynak az a célja, hogy segítse a magyar kis- és középvállalkozások versenyképes termékekkel és szolgáltatásokkal való kijutását a magas növekedést produkáló keleti gazdaságok piacaira.

A tavaly december eleji nyitást követően számos megkeresés érkezett a bakui kereskedőház felé mind magyar, mind azeri oldalról - közölte az államtitkárság az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint az elmúlt közel három hónapban 40 vállalattal folyt egyeztetés: a magyar vállalatok már konkrét termékeket és szolgáltatásokat kívánnak értékesíteni, ezekhez már megindult az azeri partnerek felkutatása és kiválasztása. Jó néhány esetben már közel áll a szerződéskötés, illetve van olyan vállalat, amelyik már finanszírozási csomagot dolgoz ki a kinti vevők számára a Széchenyi Bank bevonásával.

Az államtitkárság közlése szerint a vállalatok közel egyharmada az építőiparban tevékenykedik, de magas a jelentkezők aránya az agrár-, valamint a gyógyszeriparból, illetve az információtechnológia területéről is.

Az idén a kormány további kereskedőházakat kíván nyitni Asztanában, Rijádban és Pekingben, április 22-én pedig megnyílik a moszkvai a Quaestor Csoport közreműködésével.

(MTI)