Állandóság, tartósság, bizonyos értékek megbízhatósága, értékállósága és ennek bizonyítása a közéletben, a politikai, és a szellemi életben, ez a feladatunk – fogalmazott a miniszterelnök a Hírtelevízió Péntek 8 című műsorában.

2008-ban Magyarország nagy bajban volt, és a Nemzetközi Valutaalap volt az a szervezet – az Európai Unióval közösen –, amely megmentette hazánkat a pénzügyi összeomlástól. „Magyarország hálával tartozik az IMF-nek azért, mert ebben a nehéz helyzetben nem engedett bennünket Görögország sorsára jutni” – hangsúlyozta Orbán Viktor a beszélgetés elején. Aláhúzta ugyanakkor, ez nem egy szociális gesztus volt, hanem kölcsönt adtak. A szerződés október végén teljesül, és „mind a két fél szabad lesz”. Tehát, nincs minek megszakadnia. Meglátása szerint az IMF szerződés „kényszerű örökség”, a tőle való „szabadulás” egy lépés a nemzeti önrendelkezés irányába.

A műsorvezető kérdésére, miszerint lesz-e dolgunk a Valutaalappal, úgy válaszolt: „ez azt jelenti, hogy az IMF-fel nem lesz dolgunk, viszont lesz az Unióval”. Az EU-nak az az elvárása, hogy kiszámítható gazdaságpolitikát folytassanak tagállamai. Magyarország a 3,8 százalékos hiányával a legkiszámíthatóbb partnerek egyike, de ez az Uniónak nem elég. A megbízhatóság mércéje ugyanis a 3 százalék. Azt várják el mindenkitől, hogy ez alá vigye a költségvetési hiányt. „Mi ezzel egyetértünk, mi ezt támogatjuk, és mi is le fogjuk vinni 3 százalék alá a magyar költségvetés hiányát” – hangsúlyozta.

A kormányfő rámutatott, intézkedéseiket, miközben a bizalom visszaszerzésén dolgoznak, nem mindenhol fogadták helyesléssel. A bankároknak, a Nemzetközi Bankszövetségnek például „fáj”. Véleménye szerint az állampolgárok jogos elvárása, hogy „néha azok is vállaljanak, akiknél a pénz van”. Hozzátette, szeretett volna nem első lenni a bankadó bevezetése tekintetében, de az elmúlt évek öröksége miatt lépni kellett. Megjegyezte azt is, „Európában biztosan nincs még egy ország”, amelynek a polgárai annyi mindent kiálltak volna, mint amit a magyaroknak 2010-ben kellett.

Orbán Viktor a beszélgetés során elmondta, a forint általában együtt mozog a többi közép-európai valutával, ezért azt javasolja mindenkinek „ötször gondolja meg, hogy vesz-e fel bármilyen hitelt, és tízszer, hogy vesz-e föl devizában hitelt”. A magyar gazdaságpolitikának ugyanis nincsenek olyan eszközei, hogy a nemzetközi mozgásokkal szemben garantálni tudja a forint árfolyamát. Hozzátette, növekedésbarát költségvetési egyensúlyt szeretnének megvalósítani.

A műsorvezető felvetésére, Simor András jegybankelnökre vonatkozóan megjegyezte, „mindenkire vonatkozik egy általános állami fizetési plafon, „itt arról van szó, hogy egy ember ki akarja dugni a fejét magasabbra”, és ragaszkodik az egyébként az Európai Központi Bank elnökének fizetéséhez képest kétszeres összeghez.

Orbán Viktor csütörtöki, napirend előtti parlamenti felszólalásában használt nemzeti centrumról elmondta ez „nem egy zárt egység”, akik osztoznak közös céljaiban ennek részének érzik magukat. Amíg a centrum megvan, az ország cselekvőképes.

A beszélgetés során szólt arról is, úgy látja, ha Magyarországot nem egyszerűen csak állampolgárok halmazának fogjuk fel, hanem azt a kulturális minőséget is beleértjük, amit a magyar jelent, azt mondhatjuk: magyar civilizációról van szó. Egy civilizáció fennmaradásához két dolog szükséges, emberi alkotóerő és állandóság. Ma mindkettő feltétel hiányzik, ezért modern békeidőkre van szükség. Állandóság, tartósság, bizonyos értékek megbízhatósága, értékállósága és ennek bizonyítása a közéletben, a politikai, a szellemi életben, ez a feladatunk – fogalmazta meg a miniszterelnök.

(kormany.hu, orbanviktor.hu)