A Nemzeti Együttműködés Kormánya számít az idősebb nemzedék munkájára, tapasztalataira, segítségére, hiszen együtt kell elérnünk azt, hogy egy derűsebb, boldogabb Magyarországon élhessünk – mondta Orbán Viktor az Idősügyi Tanács alakuló ülésén, melyen részt vett Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter is.

Sürgetett minket az idő, mert addig nem akartunk nekiállni a jövő évi költségvetés megvitatásának, amíg meg nem alakul az Idősügyi Tanács – fogalmazott a miniszterelnök. A tanács végül akkor jött létre, amikor Magyarország megkezdte menetelését a válságban lévő Európától való elrugaszkodásban. Ez az igen nehéz helyzet szokatlan, akár ortodox megoldásokat is megkövetel. A Nemzeti Konzultáció Kormánya messzemenően számít az Idősügyi Tanács véleményére és szaktudására – nyomatékosította a kormányfő.

A sikeres együttműködés érdekében hangsúlyozom, hogy a Kormánynak erőt ad, ha a tanács véleményt mond és tapasztalatai alapján segítséget nyújt munkánkban. Magyarországnak minden időskorú ember tudására szüksége van ahhoz, hogy egy derűsebb, boldogabb országban élhessünk – húzta alá.

Nyitrai Imre, Soltész Miklós, Orbán Viktor, Réthelyi Miklós (fotó: Botár Gergely)

Orbán Viktor kiemelte: meg kell változtatnunk az öregséghez, az öregkorhoz való viszonyunkat, egy új gondolkodásmódot kell kialakítanunk. Az egyik irány, ahol változásra van szükségünk, az a közhely, ami szerint az európai társadalmak elöregedése nagy probléma. A Kormány szerint azonban az, hogy a magyar emberek egyre tovább élnek, egyre hosszabb ideig kapnak nyugdíjat és vesznek igénybe egészségügyi ellátást, nem rossz, hanem jó hír. A baj sokkal inkább az, hogy a magyarok még mindig rövidebb ideig élnek, mint a nyugati országok lakosai - fűzte hozzá. A miniszterelnök rámutatott, hogy Európa számára az időskor problémája abban áll, hogy túl kevés gyerek születik. Ez pedig sajnos Magyarországon is tendencia – mondta.

A másik kérdés, amit vizsgálnunk kell - folytatta -, hogy miért olyan ijesztő az időskor a fiatalok számára. A fogyasztói társadalomban - médiában, köztudatban és önmagunkban is - az emberi élet egy rövid szakasza értékelődött fel kiugróan: a 16-30 év közötti fiatalkor. Ennek következményeképpen pedig a negyven feletti életkor, illetve az időskor nagyban leértékelődött – mutatott rá a miniszterelnök.

Orbán Viktor az Idősügyi Tanács ülésén (fotó: Botár Gergely)

Az emberek egyre inkább titkolják életkorukat, pedig egy társadalom erejét az is mutatja, hogy az emberek minden életkorra büszkék tudnak lenni, teljesnek és fontosnak érzik magukat. Ezt kell elérnünk Magyarországon – nyomatékosította Orbán Viktor. Ez természetesen nem megy egyik napról a másikra, de e szemléletet meg kell változtatnunk – tette hozzá.

Nyitottak vagyunk, kíváncsiak vagyunk az Idősügyi Tanács véleményére, jó munkát és sikeres együttműködést kívánok – zárta szavait a kormányfő.

Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, az újjáalakuló Idősügyi Tanács alelnöke kiemelte: nem mindegy hogy milyen tudással, szakmai hozzáállással, összetétellel alakul meg egy ilyen testület. Mint mondta, a tanács megalakulása azt is üzeni, hogy az idősügy kapcsán nem csak a nyugdíjakról, a pénzről kell beszélni, hanem arról az életformáról és élethelyzetről, amiben az idős emberek élnek.

(kormany.hu)