Az elmúlt 56 napot összegezte beszédében a miniszterelnök napirend előtti felszólalásában, a Parlamentben. Mint arra rámutatott, több tabut ledöntöttek, és meglátása szerint az eddigi közös eredmények jó okot adnak a reménykedésre.

„A sorjázó eredmények azt a benyomást keltik, mintha hónapok óta dolgozna az új Országgyűlés és a kormány, pedig még 100 napja sincs” – kezdte beszédét a miniszterelnök, amelyben az elmúlt 56 napot összegezte. Mindenekelőtt azonban a magyar politika európai léptékű, mélyreható átalakulására, illetve megújulására hívta fel a figyelmet. Áprilisban kétharmados forradalom történt – emlékeztetett rá. Az átalakulás alkotmányos volt és választások útján történt. Egy nyitott kérdés azonban maradt, miszerint formálható-e tartós politikai közösség a kétharmadból.

Európában a magyarországival rokon és komoly változások történtek. Ennek oka, hogy a múlt századi ideológiák csődöt mondtak, nem tudtak választ adni az új idők kérdéseire. Kiderült, azok az országok tudják a gondokat megoldani, ahol létrejött a társadalmi-politikai paletta közepe felé egy nagy és erős közösség. Az ideológiai kérdések oda kerültek, ahová valók, a „filozófusok asztalára”, helyüket a józan ész foglalta el. Meglátása szerint az elmúlt évtizedben azok az országok voltak sikeresek, ahol létrejött egy erős centrumközösség, és amely képes volt a gyökeres változtatásokat véghezvinni. Orbán Viktor az elmúlt 56 nap jelentőségét abban látja, hogy ugyanez a folyamat hazánkban is megtörtént, megszületett a Nemzeti Centrum. Ennek köszönhetően az Országgyűlés is más, a „cselekvés helyszíne lett” mára.

A miniszterelnök a továbbiakban szólt arról, hogy a Nemzeti Centrum a józan ész közössége, amely mindenki felé nyitott és szabad. A polgári oldal választási sikere hozta létre, de sok baloldali is ide szavazott. „A választáson győztes erőknek több baloldali szavazójuk van, mint magának a szocialista pártnak” – jegyezte meg ezzel kapcsolatban. Az új kormány a baloldali érékeket vallókat is képviseli, ezért „baloldali értékvilágú emberek felkérése és kinevezése jelentős és fontos államéleti posztokra és megbízatásokra”, nem politikai gesztus.

Orbán Viktor rámutatott a Nemzeti Centrum közösségét a társadalom nagy többségének közös értékei tartják össze, úgymint a munka, az otthon, a család, az egészség és a rend. „Amiért kormányzunk az a Nemzeti Centrum, ahogyan kormányzunk az a Nemzeti Együttműködés Rendszere” – tette hozzá.

A miniszterelnök beszédében számba vette az elmúlt 56 nap eredményeit. Mint mondta, arra vállalkoztak, hogy ledöntsék azokat a tabukat, amelyeket a „20. századi ideológiai ipar ránk hagyott”. Ilyen volt a politikai osztály. A döntések révén azonban sokkal kevesebb lesz a politikus, és 2014-től kisebb a parlament. Tabunak számított az adórendszer, valamint a bank-és pénzügyi rendszer is. Előbbivel kapcsolatban megmutatták, hogy lehetséges azonnali, jelentős adócsökkentés. A bankokról pedig úgy nyilatkozott, „a bankokkal is együttműködést akarunk”, de a „baj orvoslásából nekik is ki kell venniük a részüket”. A bankrendszer megadóztatása tehát nem tabu. A bankadó szükséges, igazságos, hatékony, mert az ország és az emberek érdekeit szolgálja egy nehéz helyzetben – tette hozzá.

A 29 pontos gazdasági akcióterv azt a tabut „adta át a múltnak”, miszerint nem lehet egyszerre gazdasági növekedést serkentő és a pénzügyi stabilitást biztosító politikát folytatni. Mint rámutatott, meg lehet adóztatni az állami végkielégítéseket, véget lehet vetni az állami pazarlásnak, meg lehet védeni az időseket és a családokat attól, hogy a közüzemi szolgáltatások díja az „egekbe szökjön”, valamint az elszámoltatás is lehetséges.

Ugyancsak tabunak számított néhány fontos és konkrét kérdésben vitát folytatni nemzetközi szervezetekkel. Itt szólt arról, hogy az a hitel, amelyet 2008-ban Magyarország felvett, és az ezt megtestesítő szerződés egy rossz gazdaságpolitika eredménye. Köszönettel tartozunk a Nemzeti Valutalapnak, hogy amikor „előző kormányok, a nemzeti bank rossz politikája csődbe vagy csőd határára sodorta Magyarországot, akkor volt egy szervezet, amely kihúzott bennünket a bajból” – mondta. Bejelentette ugyanakkor, hogy a szerződés 2010 októberében lejár. Az abban foglaltakat teljesítettük. A feladat, hogy betartsuk a korábban kötött szerződéseket, a 3,8 százalékos hiánycélt.

Hozzátette, az Európai Unióval azonban nem vállalás vagy akarat kérdése, hogy tárgyalunk-e. Egyrészt hazánk az unióhoz tartozik, másrészt több mint hat éve, folyamatosan ún. túlzott deficiteljárás alatt van. Helyzetünkön valamit javít, hogy időközben a 27 országból lassan 24 jár hozzánk hasonlóan. Tehát, az EU-nak nem Magyarország, hanem az egész unió gazdasági gondját kell megoldani. Minden remény megvan arra, hogy egységes megoldást fog találni, egyenlő mércével fog mérni, és világossá teszik, hogy milyen időre, milyen ütemben kell az elvárt 3 százalékos költségvetési hiányszintet elérni.

Orbán Viktor beszéde végén köszönetet mondott a 29 pont szakmai részleteinek kidolgozásában részt vevő minisztereknek, illetve a kormánypárti képviselőknek a támogatásért, és az ellenzéknek a bíráló észrevételekért.

A miniszterelnök véleménye szerint az eddigi közös eredmények jó okot adnak a reménykedésre. Reményre ad okot a Nemzeti Centrum léte, és hogy sok komoly közös céljuk és tervük van. A miniszterelnök zárszavában arra hívta fel a figyelmet, hogy az ősz során további tabukat kell ledönteniük a józan ész nevében. A kormány legfontosabb feladata, hogy az első akcióterv beindítás után senki se érezze úgy, hogy a változtatások során nem törődnek vele, nem gondolnak rá. „Senkit sem fogunk az út szélén hagyni” – húzta alá a miniszterelnök, hozzátéve, hogy ősszel a gazdaságélénkítés, a pénzügyi egyensúly mellett a szociális biztonságra is figyelmet kell majd fordítaniuk.

(kormany.hu, orbanviktor.hu)