Magyarország nem titkolt célja, hogy a kínai vasútépítő vállalat itt alakítsa ki regionális központját: egyebek mellett ezért is fontos, hogy kínai-magyar-szerb megállapodás jött létre a Budapest-Belgrád vasútvonal korszerűsítéséről - mondta Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára kedden.

A magyar-kínai kapcsolatok összehangolásáért felelős kormánybiztos a bukaresti Kelet-Közép-Európa-Kína csúcstalálkozón nyilatkozott az MTI-nek a hétfői kínai-magyar miniszterelnöki találkozó után bejelentett háromoldalú megállapodásról. Mint mondta: a Budapest és Belgrád közötti 374 kilométeres vasútvonalból 40 kilométernyit a szerbek már felújítottak, tehát 334 kilométernyi szakasz korszerűsítésére van szükség.

Rámutatott: a magyar és szerb vasúttársaság között létezik már egy megállapodás, megkezdődtek a szakmai előkészületek arra, hogy kétvágányú, végig villamosított pályát alakítsanak ki, amelyen a vonatok óránkénti 160 kilométeres sebességgel tudnak haladni, mintegy felére csökkentve a menetidőt a két főváros között.

Emlékeztetett rá: a kínai miniszterelnök hétfőn úgy fogalmazott, hogy "azonnal" munkacsoport alakul Kína, Magyarország és Szerbia között, amely előkészíti ezt a beruházást. Szijjártó Péter szerint a megvalósíthatósági tanulmány elkészítését kell azonnal elkezdeni, ez becslése szerint háromnegyed év alatt készülhet el, utána a konkrét tervezés, kisajátítás, kivitelezés folyamata következik.

Rámutatott: a beruházásnak Magyarország számára komoly munkahelyteremtő szerepe lesz, ugyanakkor a térség versenyképessége szempontjából is fontos az észak-déli infrastruktúrák kiépítése, tehát általában Közép-Európa nyer ezzel a befektetéssel. Hozzátette: Kínának is előnyös, ha ezzel egy európai uniós referenciát szerez. A finanszírozást firtató kérdésre azt mondta: a tervezett felújítás 2,9-3 milliárd dollárba (638-660 milliárd forintba) kerül, és miután a kínai miniszterelnök kifejezte együttműködési szándékát, Magyarország "jó reményekkel" tekinthet a finanszírozási kérdések megtárgyalására.

Emlékeztetett rá: Kína a tavalyi Közép-Kelet-Európa (KKE) - Kína csúcstalálkozón, Varsóban bejelentette, hogy tízmilliárd dolláros alapot hoz létre a közép-kelet-európai térség infrastrukturális fejlesztésére. Szijjártó Péter rámutatott: a kínai vállalatok eddigi magyarországi befektetései mintegy 2,8 milliárd eurót tesznek ki. Zászlóshajói közül kiemelkedik a Wanhua, amely mára Közép-Európa legnagyobb vegyipari vállalata lett - tette hozzá.

A Huawei 2015-től a teljes európai exportját Magyarországon keresztül fogja bonyolítani, ennek érdekében december elején egy 30 ezer négyzetméteres logisztikai csarnokbővítést adnak át Biatorbágyon, ahonnan havonta háromezer kamiont tudnak majd indítani és a ZTE, a világ negyedik legnagyobb mobiltelefon-gyártója is úgy döntött, hogy az európai mobiltelefon-javító központját Magyarországra hozza - közölte a magyar-kínai kapcsolatok összehangolásáért felelős kormánybiztos.

(MTI)