Hazánk ma nem olyan, mint egy évvel ezelőtt volt, „de mi sem vagyunk a régiek”. Újak vagyunk, mert elkezdtünk hinni abban, hogy lehet keresnivalónk az új világban – mondta Orbán Viktor a Széll Kálmán Alapítvány budapesti rendezvényén.

A miniszterelnök elmondta, ma már látszik, hogy a nyugati civilizáció súlyos meggyengülésével kell szembenézni. Úgy vélekedett, a változás, amely most zajlik a következő 15-20 évben teljesedik ki, és nekünk ez alatt az idő alatt kell Magyarországot a 21. század versenyképes, biztonságos és sikeres országává tenni. Ehhez először fel kell tárni, hogy mi civilizációnk meggyengülésének az oka. Orbán Viktor szerint ez nem más, mint hogy a nyugat két erőforrása, a munka és az állandóságtudat meggyengült. Az is látszik ugyanakkor, hogy az új világrend formálódása nemcsak kihívás, hanem lehetőség is lehet.

Orbán Viktor meggyőződése, hogy hazánk lehet sikeres ország, ha idejében felismeri mi értékelődik fel, illetve le. Az új világrendben a munka, az együttműködés, a közérdek, a valóság és az igazság tisztelete, valamint az állam szerepe fog felértékelődni. Mint mondta, a felsoroltak számukra is fontosak. Kormányra kerülve ezért indították el az első gazdasági akciótervet, ezért hangsúlyozták az együttműködést, a nemzeti konzultációk megindítását. Ezért hoztak létre egy új alkotmányos intézményt a vörösiszap-katasztrófa kezelésére, és ezért van szükség a második akcióterv mielőbbi elindítására is.

Meglátása szerint Magyarország hangulata, életérzése alapvetően megváltozott az elmúlt hónapokban, annak ellenére, hogy a külső körülmények nem lettek kedvezőbbek. A nehézségek ellenére szinte mindenütt elszánt és bizakodó várakozás érezhető. Öntudatosan és reménnyel nézünk szembe a nagy gondokkal. Hazánk ma nem olyan, mint egy évvel ezelőtt volt, „de mi sem vagyunk a régiek” – tette hozzá. Újak vagyunk, mert elkezdtünk hinni abban, hogy lehet keresnivalónk az új világban. Megjegyezte, ma olyasmit tudunk, amit húsz évig nem. 2010 fontos fordulatot hozott. Magyarország nemcsak azt tudta megmondani egységesen, hogy miből van elege, de azt is, hogy merre akar menni. Magabiztosságot ad a tény, hogy az ország tudja mit akar, hogy képes kiállni az érdekeiért.

A kormányfő a jövőről szólva azt hangsúlyozta, az együttműködésnek és a közérdeket érvényesítő közös akaratnak kell érvényt szerezni az élet minden területén, így a gazdaságban is. Aláhúzta, minden energiát a munkahelyteremtésre, a növekedés beindítására kell fordítani. Nélkülözhetetlen továbbá, hogy szakítsanak az eladósodás és a megszorítások politikájával. Hozzátette, a gazdaságpolitikában a közös sikerhez közös részvétel, arányos teherviselés szükséges. Ez a szemlélet adja az alapját a kormány második akciótervének, amelyet – mint Orbán Viktor bejelentette – hétfőn terjeszt az országgyűlés elé.

A második akcióterv célja és feladata, hogy először kijavítsák a múlt hibáit, majd tovább erősítsék és szélesítsék az együttműködés gazdaságpolitikáját, illetve arányossá tegyék a részesedést a válság okozta terhekből. Olyan lépéseket kell tenni, amelyek nem engedik az államadósság növekedését, és ezzel egy időben lehetővé teszik, hogy az ország finanszírozás-igényét ne nemzetközi szervezetektől, hanem a piacról szerezzük be. Egyszerre kell elérni az idei 3,8 százalékos hiánycél tarthatóságát, a jövőre esedékes három százalékos hiány megalapozását, és közben el kell indítani a gazdasági növekedést.

Orbán Viktor beszédében röviden ismertette a második akcióterv néhány pontját. Mint elmondta, további válságadókat fognak bevezetni. Felül kell vizsgálni a nyugdíjrendszer kiadási oldalát. Ma havonta 30 milliárd forintot utalunk át a félállami, magánnak nevezett nyugdíjrendszerbe – hívta fel a figyelmet, megjegyezve, az átutalásokat felfüggesztik november elsejétől 2011. december 31-ig. Hozzátette, még az idén megalkotják az állami rendszerbe való visszalépés lehetőségéről szóló törvényt. De újratervezik például a költségvetés kiadási oldalán a fejlesztéseket.

Magyarországon ma egymillió munkahely és egymillió gyermek hiányzik. Ha mindez meglenne, a magyar gazdaság mai gondjait különösebb megpróbáltatás nélkül kezelni tudnánk. Ezért a következő év legfontosabb feladata, hogy egy átfogó, nagy adóreformot hajtsanak végre, bevezessék az új, arányos, családi alapú adórendszert, megkezdve ezzel a foglalkoztatási és demográfiai fordulatot. A miniszterelnök megjegyezte, a következő évben szükség lesz arra is, hogy megalkossák az új alkotmányt. Végül a néhány hónap múlva esedékes soros EU-elnökségről elmondta, hazánknak egyrészt azt kell bizonyítani, hogy tekintélyes ország, másrészt ki kell használni a lehetőséget, miszerint előnyös együttműködéseket hozzunk létre.

„Új világrend, új korszak, új gondolkodásmód, új sikerek” – mondta Orbán Viktor, arra kérve hallgatóságát, „higgyük el, soha többet ne hagyjuk lebeszélni magunkat arról, hogy nekünk igenis van keresnivalónk az új világban, igenis az új versenyben sikeresek lehetünk, ha jókor és jó irányba indulunk el.”

(kormany.hu, orbanviktor.hu)