A magyar–azeri egészségipari együttműködés fontosságát hangsúlyozta pénteken Budapesten Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, miután magyar egészségipari cégek és intézetek mutatkoztak be az azeri egészségügyi minisztérium delegációja előtt.

A magyar gazdaság egyik zászlóshajója az egészségipar, ezért a pénteki találkozón kilenc magyar orvostechnikai és gyógyszeripari cég, valamint intézet mutatkozott be a Bakuból érkezett küldöttségnek, amelyet a kaukázusi ország egészségügyi minisztere, Oqtay Shiraliyev vezetett – mondta sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter.

Emlékeztetett: a magyar–azeri gazdasági vegyes bizottság korábbi ülésén abban állapodtak meg, magyar cégek bevonásával próbálják elősegíteni, hogy Azerbajdzsán a kaukázusi térség gyógyszer- és egészségipari központjává válhasson. A magyar gazdaságpolitikának pedig ki kell használnia a hazai egészség- és gyógyszeripar, valamint orvostechnika iránti azeri érdeklődést – hangsúlyozta.

Elsősorban orvosi műszerek, kórházi és laborfelszerelések, gyógyászati segédeszközök és fogászati eszközök gyártása területén nyílhat majd lehetőségük magyar cégeknek az azeri piacon – közölte, hozzátéve továbbá, hogy az azeriek érdeklődést mutattak a magyar egészségtudományi intézmények működése iránt is.

Fotó: Árvai KárolyAz államtitkár megerősítette: a magyar kormány keleti nyitás politikájának egyik legfontosabb célkitűzése a kaukázusi köztársaságokkal való gazdasági együttműködés szorosabbra fűzése. Ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy Azerbajdzsán 2004 óta megnyolcszorozta a GDP-jét.

Szijjártó Péter felhívta a figyelmet egyúttal arra is, hogy ha a kormány erősíteni tudja a kis- és középvállalkozásokat a külpiacokon, segíteni tudja az exportjukat, akkor azzal a magyar gazdaság egyik fontos növekedési forrását biztosíthatja.

Végül elmondta, kezdeményezte az azeri szakminiszternél, járjon közben azért, hogy minél több azeri orvostanhallgató vegyen részt magyarországi képzéseken.

Fotó: Árvai KárolyOqtay Shiraliyev azeri egészségügyi miniszter a tájékoztatón arról számolt be, hogy országa nagyon nagy hangsúlyt fektet a lakosság egészségére, ennek jegyében számos egészségügyi fejlesztést hajtottak végre az elmúlt években. Felidézte, hogy Magyarországgal már több éve együttműködnek, elsősorban a gyógyszeriparban. Érdeklődnek azonban például a csúcstechnológiát képviselő egészségügyi berendezések iránt is – mondta.

(MTI)