Nemzetközi jogi lépéseket tesz Magyarország, ha a Fico-kormány a hét elején bejelentett tervek szerint módosítja a kettős állampolgárságról szóló törvényt - erről Semjén Zsolt beszélt kedden este a köztévében.

A miniszterelnök-helyettes a m1 az Este című műsorának adott interjújából a Híradó közölt részletet.

Semjén Zsolt úgy fogalmazott: jogilag azt nem lehet megtenni, hogy csak a magyaroktól veszik el az állampolgárságot. Szlovákiának két lehetősége van, vagy visszavonja teljes egészében a törvényt, vagy pedig - ami szerinte nem lesz -, hogy a magyarokkal szemben marad életben a mostani szabályozás - mutatott rá.   

Kiemelte: ebben az esetben Magyarország az összes nemzetközi fórumon lépéseket tesz, és "ezt 100 százalékra meg is fogjuk nyerni".

Robert Fico kormánya olyan formában akarja megváltoztatni a szlovák állampolgársági törvényt, hogy az ne "károsítsa" azokat a szlovák állampolgárokat, akik kérvényezik egy másik ország állampolgárságát, és azáltal elvesztik a szlovák állampolgárságukat. A szlovák kormányfő erről az új kulturális miniszter, Marek Madaric hétfői hivatali beiktatása során beszélt Pozsonyban.

Hozzátette: Magyarország viszonylatában ennek a törvénynek továbbra is érvényesnek kell maradnia. Fico ezt a nézetét azzal magyarázta, hogy Magyarország sem változtatta meg a kettős állampolgárságról szóló törvényét, amire a szlovák fél annak idején a saját törvényének módosításával reagált.

Áder János a legmegfelelőbb jelölt
A miniszterelnök kereszténydemokrata helyettese az államfő-jelöléssel kapcsolatban azt mondta: Áder János abszolút alkalmas az államfői feladatok ellátására, részint személyes kvalitásai, részint házelnöki múltja miatt, és van európai uniós tapasztalata is.

Áder János a legjobb jelölt - fogalmazott a KDNP elnöke, hozzátéve: csak olyan elnök fogadható el, aki személy szerint elkötelezett az új alaptörvény mellett, és Áder János ilyen ember.

A miniszterelnök helyettese szerint szemforgató, amit a baloldal mond. Milyen alapon beszél az MSZP, amikor korábban Szili Katalint jelölte? - tette fel a kérdést, majd úgy folytatta: Göncz Árpád SZDSZ-ügyvivő volt, és abszolút pártkatonaként viselkedett Antall Józseffel szemben. Sólyom László, aki valóban igyekezett a politika fölött állni, az MDF elnökségi köréből került az Alkotmánybírósághoz - jegyezte meg.

Aki eddig köztársasági elnök volt, mindenki a politikából jött - mondta Semjén Zsolt, hozzátéve: azt mondani, hogy az bűn, vagy hátrány, ha valakinek politikai múltja van, egy abszurd állítás. A baloldal "virtigli pártkatonákat" jelölt eddig, és egyáltalán nem probléma, ha az illetőnek van politikai tapasztalata. Ha nem volna jártassága a jelöltnek a politikai életben, hogyan tudná a nemzetet képviselni a nemzetközi politikai színpadon? - kérdezte.

Kiemelten fontos a szerbiai választás
Semjén Zsolt a közelgő szerbiai választásokról szólva kiemelte: ez a mostani voksolás azért nagyon fontos, hogy délvidéki magyarság meg tudja mutatni erejét. Világosan kell látni továbbá azt, hogy a magyarok nélkül nem lehet kormányt alakítani Szerbiában. Ezért nagyon fontos, hogy minden magyar menjen el, és támogassa azt a politikát, amit Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke képvisel - mondta.

A kormányátalakításról
A kormány átalakítását firtató kérdésre úgy válaszolt: alapvetően a kormányzás bevált, a struktúra és a működés rendben van. "A kormány megtette azt, ami joggal elvárható volt tőle, és amit a történelem megkövetelt" - fogalmazott, hozzátéve: bizonyos korrekciókról van szó, ezek kizárólag a miniszterelnök kompetenciájába tartoznak.

Nem az én feladatom, hogy bármilyen nevet mondjak - mondta, megjegyezve: a KDNP-t érintő kérdésekről pedig rendszeresen konzultálnak.

(MTI, kormany.hu)