Belehúzott az önkormányzati választások előtt Orbán Viktor, és Tolnától Baranyáig megpróbálja bejárni egy hét alatt az egész országot. A miniszterelnök két-három hetet szeretett volna kampányolással tölteni, de mint mondta, kormányfőként ezt már nem engedheti meg magának. A Blikk végigkövette egy napját.

- Ha az önkormányzati választásokon jó sok helyen nyer a Fidesz, akkor sok településnek kell pénzt adni. Mindenhova jut majd?

- Szerintem egy önkormányzati vezető teljesítményét ne az alapján mérjék, mennyi pénzt tud kikuncsorogni a kormánytól, sokkal inkább, hogy milyen célokat tud kitűzni a helyiek számára, és ehhez tud-e gyűjteni emberi és pénzügyi forrást. A kormány ugyanis csak akkor tud segíteni, ha reális és a helyi választók támogatását élvező tervek születnek. Mindenki tudja, hogy az elmúlt 8 évben az országot eladósították. Az önkormányzatok is úsznak az adósságtengerben, ezért először ezt kell majd rendezni.

 - Azt ígérték, hogy megszüntetik a pofátlanul magas fizetéseket, a 2 millió forintos bérplafon mégsem vonatkozik az állami cégek vezetőire.

- Az állami cégeknek is át kell térniük a bértömeg-gazdálkodásra, az összes kifizethető bért 15-20 százalékkal csökkentettük, és a vezetők fizetése nem lehet magasabb a piaci középszintnél.

- A jegybankelnök fizetésének megkurtítása nagy vihart kavart. Miért úgy írták a törvényt, hogy az csakis Simor Andrásról szól? Miért nem vonatkozik más állami bank vezetőjére, mint például a Magyar Fejlesztési Bankéra?

- Azért, mert a jegybank nem a piaci versenynek kitett gazdálkodási szervezet, az MFB viszont igen. A Magyar Nemzeti Bank nem a piacon él, így egy másik kategóriába tartozik, elnöke mégis kétszeresét kereste az amerikai jegybank elnökének, és 39-szeresét a magyar átlagkeresetnek.

- Az Európai Unió viszont vizsgálja az ő fizetésének drasztikus lecsökkentését. Mi lesz, ha azt mondják, hogy jogtalan volt?

- Döntésünk összhangban van az európai előírásokkal, ráadásul a jegybank elnökét a magyar állampolgárok fizetik, nem pedig az EU. Amennyiben ezt a jogi megoldást bárki kifogásolja, akkor majd találunk másik jogi megoldást, aminek a végeredménye ugyanez lesz.

- Azt mondta, ha kell, saját maga gondoskodik arról, hogy január 1-jétől bevezessék az egykulcsos, 16 százalékos új adórendszert. Orbán Viktor terjeszti be a törvényt?

- Szerencsére nem kell a saját kezembe venni az ügyet, mert a gazdasági miniszter, aki az adórendszerért felelős, egy húron pendül velem. Együtt alkottuk meg Magyarország talpra állításának programját, amellyel 10 év alatt egymillió új munkahelyet hozunk létre.

- Úgy tűnik, azok járnak jól, akik 32 százalékos kulccsal adóztak, a szegények hoppon maradnak.

- Az új adórendszerrel mindenki jobban fog járni. Az eddigi azokat büntette, akik sokat dolgoztak, és gyermeket vállaltak.

- Miben változott a napirendje miniszterelnökként?

- A miniszterelnöki munka nagyon fegyelmezett, rendszerszerű: kiszámíthatóbb az élet, mint ellenzékben. Korán kelek, két órát elemzések és tanulmányok olvasásával töltök. Újságolvasásra nincs időm, sajtófigyelőt kapok. Amikor rosszakat írnak rólam, azokat sincs időm elolvasni. Hetente egyszer összeszedik az engem gyalázó cikkeket, ha van egy órám, akkor elolvasom, és ezzel a heti méreganyag be is kerül a szervezetembe.

- Felborult a család élete?

- Ugyanúgy megy tovább minden, mint eddig. Lehet, hogy most többet vagyok a családommal, mint korábban. A feleségem szokta a gyerekeket az iskolába vinni, ha tehetem, én is besegítek. Hetente próbálok háromszor edzeni, de erre egyre kevesebb időm van, pedig a fizikai állóképesség nagyon fontos.

- Hány év kormányfői munkát tervez?

- Most négy évet látok előre, utána lesz egy választás. Ami az országot illeti, ott 20-30 éves távlatban gondolkodom.

(Blikk)