Orbán Viktor és Hillary Clinton kétoldalú megbeszéléseket folytattak Budapesten. Szeretnénk, ha az amerikai-magyar gazdasági kapcsolatok új lendületet kapnának, mivel hiszem azt, hogy Közép-Európa lesz Európa gazdasági motorja – fogalmazott Orbán Viktor a tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón.

Orbán Viktor miniszterelnök elmondta: az Egyesült Államok és Magyarország a kommunizmus összeomlása óta szoros és egyre mélyülő együttműködést épített föl. Ezen kapcsolat megerősítésén fáradoztunk ma is, számba vettük azokat a pontokat, amelyek területén együttműködés van a két ország között – fogalmazott. Ilyen az afganisztáni jelenlétünk is, amelyet fontosnak tartunk, és ennek megfelelően igyekszünk teljesíteni a vállalásainkat – tette hozzá.

fotó: Botár Gergely

A miniszterelnök ismertette a megbeszélés további részleteit és elmondta: Magyarország számára stratégiai fontosságú az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolat, mivel mi egy transzatlantista ország vagyunk, azokat a területeket, ahol az Európai Unió együttműködik az USA-val országunk is mindig támogatni fogja. Az elmúlt húsz évben az országok közötti gazdasági kapcsolatok jól alakultak - folytatta -, és szeretnénk, ha ennek dinamikája nem törne meg, hanem folytatódna, mivel az Egyesült Államok gazdasága jelentős súllyal van jelen országunkban.

A miniszterelnök hangsúlyozta: számunkra az első számú értelmezési keret, amelyben Magyarország meghatározza magát, az a közép-európai dimenzió. Mindent meg fogunk azért tenni, hogy a világ meghatározó nagyhatalmainak figyelmét felhívjuk arra, hogy Közép-Európa milyen fontos terület.

Rámutatott: Közép-Európa szép jövő előtt áll, a térséghez tartozó államok szoros együttműködésben vannak egymással, közös céljaik és terveik vannak, továbbá szeretnének egyre nyilvánvalóbban mint közép-európai terület megjelenni az európai- és a világpolitikában. Ezért - tette hozzá a miniszterelnök - Közép-Európa szeretne kivívni saját létezésének érdekében bizonyos biztonsági és gazdasági garanciákat. A miniszterelnök arra kérte az Egyesült Államokat, hogy ezen törekvést kezelje érdeklődéssel.

fotó: Botár Gergely

Összegzésként a miniszterelnök elmondta: a találkozó, különösen, hogy a Tom Lantos Intézet megnyitásával kapcsolódtak össze a megbeszélések, egy mély élmény és egy erős pillanat lesz a két nemzet történetében, a két állam együttműködését sikerült a mai napon megerősíteni.

Hillary Clinton, az Egyesült Államok külügyminisztere kiemelte: Magyarországgal erős kötelékeket sikerült kiépítenie országának, ezen kapcsolatot jól példázza a most felavatott Reagen szobor és a Tom Lantos Intézet felállítása is. Rámutatott: a megbeszélés során elmondta, hogy az USA számára a legfontosabb a demokratikus intézmények megőrzése, valamint a fékek és egyensúlyok rendszerének fönntartása. Hangsúlyozta: a gazdasági kapcsolatok terén Magyarországhoz hasonlóan a további együttműködés mellett állnak.

(kormany.hu)