Orbán Viktor kormányfő vasárnap, a mártírhalált halt miniszterelnök Nagy Imre újratemetésének 24. évfordulóján Varsóban megkoszorúzta azt az emléktáblát, amely azon a téren található, ahol 1956-ban a lengyelek vért adtak, valamint pénzt és ruhát gyűjtöttek a magyar forradalmároknak.

A táblán az olvasható: "Hálával azon varsóiaknak, akik ezen a helyen önkéntes felajánlásaikkal fejezték ki az 1956-os magyar forradalom iránti szolidaritásukat".

Fotó: MTI, Koszticsák Szilárd

Az 1956-ban történteket Orbán Viktor felelevenítette a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) kormányfőinek esti varsói díszvacsoráján is, ahol Donald Tusk lengyel miniszterelnökön keresztül köszönetet mondott a lengyel népnek azért a szolidaritásért, amelyet a magyar nemzet iránt tanúsított 1956-ban - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a magyar kormányfő sajtófőnöke.

Orbán Viktor a nap folyamán a V4-országok miniszterelnökeinek és Japán kormányfőjének csúcstalálkozóján vett részt a lengyel fővárosban.

Nagy Imrét, az 1956-os forradalom és szabadságharc miniszterelnökét, Maléter Pál honvédelmi minisztert és Gimes Miklós újságírót - törvénysértő ítélet után - 1958. június 16-án végezték ki Budapesten. Holttestüket a börtönudvaron temették el, majd 1961-ben titokban átvitték a Rákoskeresztúri köztemető 301-es parcellájába.

1989. június 16-án Budapesten - ahogy akkor nevezték - a nemzeti gyász és megemlékezés napján a Műcsarnok lépcsőjén ravatalozták fel Nagy Imre, Maléter Pál, Gimes Miklós, Losonczy Géza és Szilágyi József koporsóját, valamint a tragédia minden mártírját és hősi halottját jelképező hatodik, üres koporsót. A kormány és az ellenzék közös szervezésében zajló gyászszertartáson mintegy 250 ezer ember búcsúzott a mártíroktól. Az ünnepélyes újratemetésre az Új köztemető 301-es parcellájában került sor, ott, ahol a maradványokat megtalálták.

Az újratemetés napja az ötvenhatos vértanúk emléknapja.

(MTI)