A magyar mezőgazdaság elismerésének nevezte a Glencore cégcsoport foktői Pannon Növényolajgyárának felépítését Orbán Viktor miniszterelnök a Bács-Kiskun megyei településen tartott csütörtöki gyáravató ünnepségen.

A több mint 40 milliárd forint értékű beruházás nemzetgazdasági jelentőségű, és 128 új munkahelyet jelent a környéken lakóknak - mondta a kormányfő, idézve azt a vállalati célkitűzést, hogy az üzem elérje a 600 ezer tonna/éves napraforgómag-feldolgozó kapacitást.

Hangsúlyozta: a magyar agrárium fejlődését azok a vállalatok segítik elő, amelyek partnerként tekintenek Magyarországra, és nem pusztán használni akarják az itteni erőforrásokat. Az ilyen cégek számíthatnak a kormány támogatására - tette hozzá, kiemelve: a Glencore nem tartozik azon cégek közé, amelyek kizárólag a profitot nézik, és nem törődnek a dolgozóikkal és azzal az országgal, ahol letelepedtek.

Beszédében felidézte azt is, hogy a kommunisták a vas és acél országává akarták tenni Magyarországot, később pedig Nyugatról olyan "tanácsadók" érkeztek, akik szerint a jövő a szolgáltató szektoré. "A vas és acél országának eszményképét elsöpörte a kommunista rendszer összeomlása, a szolgáltatásokra épülő gazdaság ideáját pedig alapjaiban rengette meg a 2008-as válság" - fogalmazott a miniszterelnök, emlékeztetve arra, hogy kormánya mindezzel szemben 2010-ben az értékteremtő munkára épülő, az ország adottságainak megfelelő gazdaságpolitikát hirdetett, amelynek ma már egyre inkább látható az eredménye.

Fotó:Botár Gergely

Megismételte, hogy jövőre kétszázalékos növekedéssel számol a kabinet. Orbán Viktor szavai szerint az új foktői üzemnek, Közép-Európa egyik legnagyobb növényolajgyárának megnyitása azt jelzi, hogy Magyarország jobban teljesít, "érdemes velünk újra számolni", és érdemes ide befektetéseket hozni.

Juhász Csaba, a Glencore magyarországi és szerbiai cégcsoportjának ügyvezető igazgatója beszédében kiemelte, hogy a gyár csaknem 400 olyan magyar beszállítóval áll szerződésben, amely fontos szerepet játszott, illetve játszik a beruházásban, a működtetésben.

Fotó:Botár Gergely

A biztonságos alapanyag-ellátást a tavalyi indulás óta több mint 300 magyar termelő és kereskedő tette lehetővé, partnereik száma pedig folyamatosan nő - ismertette, utalva arra - ahogyan az a rendezvényen elhangzott -, hogy az üzemszerű termelés már 2012-ben megkezdődött, de mostanra készült el minden olyan kiszolgáló egység és állt üzembe minden olyan berendezés, amely lehetővé teszi a folyamatos üzemelést, a hatékony gyártást.

Ivan Glasenberg, a svájci központú Glencore cégcsoport vezérigazgatója arról tájékoztatott, hogy a vállalat 1996-ban kezdte meg tevékenységét Magyarországon, és ma csaknem 300 dolgozója van a cégcsoportnak az országban.

Az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen - mint elmondta - megerősítést kapott, hogy a kormány támogatja tevékenységüket. Külön kiemelte, hogy a foktői üzem tovább bővíthető. A Glencore kifejezetten erős befektetési helyszínként tekint Magyarországra, amely további beruházásokra is számíthat a cégtől - zárta szavait a vállalatvezető.

(MTI)