Az Európai Tanács ülésén olyan döntéseket kell meghozni a tagországok vezetőinek, amelyek képesek stabilizálni az Uniót - jelentette ki hétfőn Orbán Viktor azt követően, hogy tárgyalt a német pénzügyminiszterrel.

A miniszterelnök hangsúlyozta: Németország volt Magyarország uniós csatlakozásának legnagyobb támogatója, a két ország között európai kérdésekben mindig stratégiai volt a partnerség. A kapcsolat ezen túlmutatóan is jó és kiegyensúlyozott - fűzte hozzá -, majd reményét fejezte ki, hogy a jövőben is együttműködik a két ország.

Wolfgang Schäuble, Orbán Viktor (fotó: Botár Gergely)

A tárgyalásukról szólva a miniszterelnök elmondta, a fő kérdéskör az államadósság volt. Orbán Viktor úgy fogalmazott: tiszteli a németekben, hogy a legnehezebb helyzetekben is képesek az alapigazságokra összpontosítani. A miniszterelnök idézte az Angela Merkel német kancellár által többször hangoztatott fordulatot: "azt a pénzt, amit elköltünk, előbb-utóbb meg is kell keresni", majd megjegyezte, hogy, ha előbb nem kerestük meg kiadásaink fedezetét, akkor utóbb lesz rá szükség.

A kormányfő leszögezte: ha államadósságot halmoztunk fel, akkor azt vissza is kell fizetni. Magyarország ezért támogatja, erkölcsileg helyesnek, gazdaságilag pedig kivitelezhetőnek tartja a német álláspontot, mely szerint minden országnak vissza kell fizetnie a saját adósságát. Ezért áll a magyar gazdaságpolitika középpontjában is az államadósság csökkentése - húzta alá Orbán Viktor.

A miniszterelnök kiemelte: az Európai Tanács e heti ülésén olyan döntéseket kell majd meghozni a tagországok vezetőinek, amelyek képesek stabilizálni az Uniót. Úgy vélte, hogy ezek a döntések hosszú évekre, akár egy évtizednél is több időre kihathatnak majd a kontinens helyzetére, ezért kulcsfontosságúak.

Wolfgang Schäuble, Orbán Viktor (fotó: Botár Gergely)

A német szövetségi pénzügyminiszter elmondta: a találkozón megtárgyalták az Európai Tanács következő ülésének napirendjén lévő kérdéseket. A megbeszélésen Wolfgang Schäuble ismertette a német szövetségi kormány álláspontját és támogatását kérte magyar partnereitől. A német álláspont szerint olyan lépéseket kell most megtenni, amelyek elmaradtak az eurózóna kialakítása során, a pénzügyminiszter példaként említette a szigorúbb előírásokat a tagállamok pénzügypolitikája számára.

Wolfgang Schäuble úgy vélte, hogy ehhez korlátozott szerződésmódosítás szükséges az Európai Unióban, de ez nem járhat azzal, hogy megosztja az uniót a közös pénz használata mentén. Szoros kapcsolatot szeretnénk az Európai Unió mind a 27 tagállama között  - nyomatékosította Wolfgang Schäuble.

A pénzügyminiszter kijelentette: valamennyi tagállam számára nagy a jelentősége, hogy az euró visszanyerje a pénzpiacok bizalmát. A bizalom pedig csak úgy nyerhető vissza, ha a közös pénz mögött megfelelő politikai struktúra, fiskális unió áll - mondta.

A politikus üdvözölte a magyar kormány reformprogramját, és lehetőségei keretein belül támogatásáról biztosította. Magyarország nélkül nem létezhet európai egyesülés, Magyarország nagyon fontos tagja az Európai Uniónak - húzta alá Wolfgang Schäuble.

(kormany.hu)