Az elszámoltatási és a korrupcióellenes kormányzati feladatok összehangolásáért felelős kormánybiztos szerdán sajtótájékoztató keretében mutatta be az előző kormányzat szerint „nem létező”, a Budapest Airport (BA) vagyonkezelői szerződéséhez csatolt titkos záradékot.

A Gyurcsány Ferenc nyilatkozatára reagáló sajtótájékoztatón Budai Gyula emlékeztetett, hogy a Budapest Airport privatizációjának ügyében már a tavalyi évben feljelentést tett. Az alapján a Legfőbb Ügyészség nyomozást rendelt el - az államnak mintegy 85 millió eurós kárt okozó - hűtlen kezelés miatt.

Budai Gyula (fotó: Botár Geregly)

A vagyonkezelői szerződés szerint meghatározott utasszám esetén beruházásokat kell végrehajtani. Amennyiben ez a szám kevesebb, úgy a fejlesztést el lehet tolni a következő évre – részletezte Budai Gyula. Egy kitétel szerint ebben az esetben az adott évre tervezett, el nem költött összeget vissza kellett volna utalnia a vagyonkezelőnek, illetve a vagyonkezelő ezt az összeget levonhatta volna a bankgaranciából – tájékoztatott. Ezek az összegek a következőképpen alakultak: 2006-2007-ben 46.5, 2008-2009-ben 39, 2009-2010-ben pedig 16 millió eurót kellett volna visszafizetnie a Budapest Airportnak a Kincstári Vagyonigazgatóság felé – sorolta.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a ma bemutatott szerződés arra az esetre szab konkrét terheket az államra, amikor a Malév felszámolása megindul. Ezt a szerződést 2007-ben, a BA privatizációjával egy időben a Kincstári Vagyonigazgatóság akkori vezetője, Zeles Sándor írta alá. Budai Gyula arról is tájékoztatott, hogy a kincstári vagyon tekintetében a tulajdonosi jogokat az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter, Veres János akkori pénzügyminiszter gyakorolta.

Budai Gyula (fotó: Botár Geregly)

A magyar állam számára hátrányos szerződés záradékának részleteiről szólva elmondta, hogy a Malév felszámolása esetén a senior adósság és a tőkejuttatás 97 százalékát, vagyis másfél milliárd eurót és 464 milliárd forintot, összesen tehát közel 800 milliárd forintot kell visszafizetnie az államnak az üzemeltető Hochtief felé.

Az elszámoltatási kormánybiztos elképzelhetetlennek tartja, hogy sem Veres János, sem Gyurcsány Ferenc, sem Bajnai Gordon ne tudott volna a szerződés részleteiről. Leszögezte, hogy ezekkel a személyekkel a továbbiakban nem kíván sajtóvitát folytatni, hiszen egy valós szerződésről van szó, amellyel „az előző kormány bebizonyította, hogy nem a magyar állam, hanem a külföldi befektetők érdekeit képviselte.”

(kormany.hu)