Boross Péter korábbi miniszterelnököt köszöntötték egykori és jelenlegi kormánytagok, pályatársak és barátok 85. születésnapján hétfőn a fővárosban.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes - aki a kormány nevében tolmácsolta jókívánságait - a Gellért Szállóban megtartott köszöntésen úgy fogalmazott: Boross Péter a jobbközép számára történelmi igazodási pont, a politikai bölcsesség példaképe.

Fotó: Botár GergelyKiemelte a korábbi miniszterelnök fegyelmezettségét, határozottságát, keresztény-jobbközép alapállását, hazája iránti elkötelezettségét. Azt mondta, Boross Péter beírta nevét a magyar történelembe professzionális belügyminiszterként és Antall József utódaként.

Politizálását nemcsak az adott pillanatban való mérlegelés, hanem történelmi távlat jellemzi - állapította meg.

Semjén Zsolt szerint Boross Péter politikai karakterét az adja, hogy egyaránt nemzetárulónak tartja a vörös és a barna diktatúrát. Felidézve a korábbi kormányfő érvelését a kettős állampolgárság mellett jelezte: a kérelmek száma megközelíti az 500 ezret és az eskütételek száma év végére eléri a félmilliót.

Fotó: Botár GergelyPintér Sándor belügyminiszter az ünnepelt politikai pályáját és belügyminiszteri tevékenységét idézte fel. Kiemelte: stratégiáját érvekkel támasztotta alá, tárgyi tudása megalapozott volt. A belügyi tárcánál rendet teremtett és rend lett a közbiztonság területén is - mondta.

Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke, az egykori Boross-kabinet tagjai nevében kiemelte, hogy megvolt és mindmáig megvan az a képessége, amely a magyarság megmaradását biztosította évszázadokon át: tanúságtétel a nemzetben, a szabadságban és a szeretetben. Felidézte Boross Péter '56-os szerepvállalását, a rendszerváltás éveit és azt mondta: gondolkodását, érzelmi világát a történelem hatotta át. Képes volt felvállalni és keresztülvinni döntéseit, de mindig törekedett a kompromisszumra is - fogalmazott a KDNP-s politikus.

Fotó: Botár GergelyKiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök határozott, egyenes emberként jellemezte Boross Pétert, akinek emellett az empátia és a természetesség is sajátja. Úgy képviselte a közös értékeket, hogy a bigottságnak, álszentségnek még a gondolata sem merül fel - tette hozzá.

Az ünnepségen jelen volt Mádl Dalma, Mádl Ferenc néhai államfő özvegye, Antall József özvegye, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Stumpf István alkotmánybíró, L. Simon László, az Országgyűlés kulturális bizottságának fideszes elnöke.

(MTI/Miniszterelnökség)