A Nemzeti Örökség Intézete, valamint a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság által szervezett megemlékezést tartottak Benda Kálmán és Kosáry Domokos történész akadémikusok születésének 100. évfordulója alkalmából 2013. szeptember 23-án a Farkasréti temetőben.

A két történész vitathatatlan szakmai kiválóság a 18–19. századi magyar történelem kutatásában. Méltán híres tudósokra emlékeztek születésük 100. évfordulóján, nevük megkerülhetetlen a társadalom- és a művelődéstörténet területén. Kosáry Domokos forrásfeltáró munkája és nagymonográfiája hiánypótló mű a hazai humántudományok területén. Kosáry huzamosabb ideig a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Történelmi Társulat elnöke volt.  Benda Kálmán a magyar jakobinusok iratainak összegyűjtésével és számos publikációjával máig meghatározó alakja a magyar történetírásnak.

A megemlékezésen Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, valamint Granasztói György, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság tagja méltatták az akadémikusok munkásságát.

Radnainé Dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének elnöke kiemelte, hogy mindkét nagyformátumú történész síremléke védett lett, és a Nemzeti Sírkert része. Az elnök által benyújtott előterjesztést a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság napokban tartott soros ülésén elfogadta, így Kosáry Domokos síremléke is védettnek minősül. Benda Kálmán síremléke 2002 óta számít védettnek. A Nemzeti Sírkert egy olyan virtuális sírkert, amely  egész Magyarországot lefedi, és amelybe a nemzet jeles halottainak temetési helyszínei tartoznak.

(Nemzeti Örökség Intézete)