A médiatörvény, a nyugdíjrendszer és az új alkotmány is témája volt annak az interjúnak, amely Orbán Viktor miniszterelnökkel készült a HírtTV, Rájátszás című műsorában.

Nincs olyan passzusa a magyar médiatörvénynek, amely valamelyik európai uniós tagállam médiaszabályozásában ne lenne benne – hangsúlyozta a kormányfő a beszélgetés során. Hozzátette, a nagyon zavaros, 1990-es évek elején megalkotott jogszabály helyett most jött létre egy valóban európai médiaszabályozás. Mint mondta, hazánkban, ha valaki hozzányúl a médiához, érzékeny területet érint és azonnal súlyos viták alakulnak ki.

Az Alkotmánybíróság és az alkotmány kérdéskörével kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy egy olyan európai politikai térben helyezkedünk el, ahol számos megoldás létezik a törvények alkotmányosságának garantálására. Magyarország átmeneti helyzetben van, de kétharmados felhatalmazást kaptak arra, hogy ezt lezárják. Végre kell hajtani az ország alkotmányos átszervezését. Ennek fontos mérföldköve az új alkotmány elfogadása, amelyet követően az összes alkotmányos kérdés világos lesz.

Megjegyezte, „nem az a kérdés a Fidesznek mi tetszik, mi nem”, hanem hogy a választópolgárok mivel bízták meg. Előállhatnak olyan helyzetek, amikor az új idők, az emberek igényei szembekerülnek a régi szabályokkal. A Fidesz ebben az esetben nem az elvárásokat, hanem a régi szabályokat változtatja meg.

A műsorvezető felvetésére, amely a nyugdíjrendszer átalakításának okát firtatta, kifejtette, számára első helyen az áll, hogy ki tudják fizetni a nyugdíjakat, illetve a fiatalok is egy fenntartható rendszert lássanak. A nyugdíjasok védelme érdekében meg kellett fékezni az államadósságot, amelyhez át kellett szervezni a nyugdíjrendszert. „Minden az emberek érdekében történik” – húzta alá hozzátéve, mindenki nyugodt lehet, öt, tíz, és tizenöt év múlva is meg lesz a nyugdíja. A nyugdíjrendszer húsz év utáni, hosszú távú gondjainak megoldása pedig a foglalkoztatás- és a családpolitikában van.

Orbán Viktor úgy látja, Európa komoly bajban van. Magyarország ugyanakkor azon kevés ország közé tartozik, amelynek még esélye van arra, hogy a világ feltörekvő, Európán kívüli országaival versenyképes legyen termelésben, kapacitásban és minőségben. A jövő évi költségvetés kapcsán megjegyezte, a magyar gazdaság ma inkább a saját lábán áll, mint korábban, amikor a Nemzetközi Valutaalap mankóira támaszkodott. „Magyarország sokat visszanyert a saját önállóságából, a saját gazdasági képességeiből” – fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy február elsejétől mindenkinek több bér marad-e majd a zsebében, elmondta, az állami szektorban mindenki jobban jár, illetve garantált, hogy senki sem jár rosszabbul. A piaci viszonyokat illetően biztosan tudni, hogy aki eddig minimálbért kapott, ezután sem kap kevesebbet. Aki 250 ezer forint felett keresett, biztosan többet fog keresni, ha pedig van gyermeke, sokkal többet. Meglátása szerint a kettő között jó fél évnek el kell telnie ahhoz, hogy a „minimálbér emelése miatt a többi munkaadó is lassan, de biztosan elkezdje emelni a béreket”. Összességében a 2011-es adórendszerrel mindenki jobban jár – húzta alá.

A beszélgetés során a jegybankelnökkel kapcsolatban úgy nyilatkozott, a gond az, hogy két malomban őrölnek és ez az országnak kárt okoz. Hangsúlyozta, a jegybank független, a parlamentnek és a kormánynak nincs lehetősége az elnök mandátumának elvételére. A kormány nem kíván vitákba bonyolódni a Nemzeti Bankkal. A kérdés eldöntését a parlamentre hagyja. Hozzátette azt is, hogy a jegybankot irányító Monetáris Tanácsban február végén a hétből négy tagnak lejár a mandátuma. Reményei szerint, az új delegáltak kinevezése után a parlament és a jegybank gazdaságpolitikája között könnyebb lesz az összhangot megteremteni.

Kérdésre válaszolva, hogy elégedett-e a rendrakás, az elszámoltatás ütemével Orbán Viktor azt mondta, a bűnelkövetési statisztikákat figyelve észrevehető a bolti lopások és a kisebb bűncselekmények visszaszorulása. Másrészt látható, hogy az elmúlt nyolc év nagyon súlyos hatalommal való visszaéléseiért előbb-utóbb az igazságszolgáltatás kirója azt, ami jár. A kormány kormánybiztosokat is kinevezett, akik azonban az igazságszolgáltatás szerepét nem vehetik át. Az elszámoltatások lezárulása az ügyészségen, a bíróságon múlik.

(kormany.hu, orbanviktor.hu)