Az Európai Parlament (EP) elnöke és frakcióvezetői Budapesten a magyar EU-elnökségről egyeztettek a magyar kormánnyal. Orbán Viktor a tanácskozást megnyitó beszédében a felkészülés időszakáról, valamint a prioritásokról beszélt.

A magyar elnökségre történő felkészüléssel kapcsolatban a miniszterelnök elsőként arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon olyan politikai erőviszonyok uralkodnak, amelyek nem fenyegetik az EU-elnökség stabil levezetését. A kormány ugyanis nemcsak kétharmados támogatást tudhat maga mögött, de megállapodás van az összes parlamenti párttal arról, hogy együtt mindent megtesznek a magyar elnökség sikere érdekében. Hozzátette, miután hazánkban legközelebb 2014-ben lesznek választások, ezért az elnökséget semmilyen presztízsszempont nem befolyásolja, arra törekednek, hogy a munkát jól elvégezzék.

Orbán Viktor felidézte, hogy a felkészülés során európai konzultációs sorozatot folytat. Az elnökség megkezdéséig mind a huszonhat tagállami miniszterelnökkel találkozik, de megbeszélések történtek a keleti partnerség jegyében, és a balkáni térség több kormányfőjével is találkozott. Elmondta, a tárgyalások során azt tapasztalták, hogy mindenki erős Európát szeretne, mert ez a nemzetek számára támaszt és erőforrást jelent.

Meglátása szerint az előttünk álló év, a kommunizmus bukása óta az Unió legnehezebb éve lesz. A világban elképesztő sebességű és mélységű átalakulás zajlik, sokkal erősebb világversenyben kell helytállnia Európának. A magyar, majd a lengyel elnökség alatt ismét fel kell mutatni, hogy Európa a piacgazdaság őshazája, és képes új, innovatív megoldások felé fordulni - mondta. Véleménye szerint az emberek Európa és saját jövőjüket illetően elbizonytalanodtak. Jól érzékelik a veszélyeket, de a kiutat nem látják. Megoldásokat várnak elsősorban a gazdaság beindítására, új munkahelyek teremtésére, és a régiek megtartására. Ezért a következő időszakban egész Európának komoly megújulásra lesz szüksége – húzta alá.

Mint kitért rá, úgy tűnik, a magyar elnökség alatt sokkal több feladatot kell megoldani, mint gondolta volna. Ennek oka, hogy számos új és nehéz téma került elő. Ugyanakkor hozzátette, a magyar válsághoz szokott nép, és készen áll a feladatra. Európa a válságos időszakokban mindig számíthatott ránk, és ez a mostani helyzetben is így van.

A miniszterelnök a prioritásokról szólva, elsőként az alapszerződés módosítását említette. „Szűk, határozott, és fókuszált módosításban vagyunk érdekeltek” – hangsúlyozta. Hozzátette, mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy az „Európa 2020” stratégia megvalósuljon. Felhívta a figyelmet továbbá a romakérdésre. Egy közös, európai átfogó romastratégia megalkotása ugyancsak a magyar elnökség alatt esedékes. A célkitűzések között szerepel a horvát csatlakozás felgyorsítása, a tárgyalások lezárása. Hozzátette, mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy Románia és Bulgária a schengeni övezethez kapcsolódhasson.

Orbán Viktor elmondta, hogy az elnökség átvétele után ismét találkozni fog mind a huszonhat tagállam vezetőjével, és mindenhol szót fog emelni az erős Európa eszménye mellett. Mint ismertette, arra törekszik majd, hogy csökkentse a távolságot, amely az európai eszme és az európai polgárok között ma létezik.

A tanácskozást követő sajtótájékoztatón, amelyen Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke és Orbán Viktor vett részt, a magyar kormányfő megismételte, az Európai Unió az elmúlt húsz év legnehezebb évére készülhet, a magyar elnökségnek pedig az a dolga, hogy ezeket a nehézségeket segítse kezelni. Szerződésmódosítás, pénzügyi válság, gazdasági kormányzás és gazdaságpolitikák koordinációja, romaügyek, elmaradt, lelassult bővítési kérdések – sorolta, megjegyezve, „nem mi választottuk ezeket az ügyeket, az élet hozta, de nekünk kell velük megbirkózni”.

A miniszterelnök utalva szerdai varsói látogatására elmondta, megállapodtak a lengyel miniszterelnökkel, hogy biztosítják a magyar és a lengyel elnökség közötti folyamatosságot, és egy sajátos, lengyel-magyar duót hoztak létre. „Saját magunk mellett lengyel barátainkra is számíthatunk a következő fél évben, ahogy ők is számíthatnak majd ránk” – tette hozzá.

Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, óriási lehetőség mind a magyar, mind a lengyel kormány számára, hogy 2011-ben egymás után tölthetik be az EU soros elnöki posztját. A magyar elnökség előkészületeivel kapcsolatban megjegyezte, nagyon jól halad minden. Hozzátette, a magyar miniszterelnök által felsorolt elnökségi prioritások nemcsak Magyarország, hanem az Európai Unió polgárainak is nagyon fontosak, és ezeket az Európai Parlament minden politikai frakciója támogatta.

(kormany.hu, orbanviktor.hu)