Az üzleti szféra támogatására is szükség van a megkezdett munka befejezéséhez, melynek eredménye egy stabil középosztállyal megerősített, munkából élő Magyarország lesz – fogalmazott a miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) „Gazdasági Évnyitó 2012” című rendezvényén csütörtökön, Budapesten.

Kiemelten értékes az együttműködés azokkal, akik támogatják a kormány gazdaságpolitikáját - kezdte beszédét Orbán Viktor. Súlyos és fontos időszak áll a kormány előtt - folytatta - hiszen vannak dolgok, amiket még nem fejeztek be, és olyanok is, melyeket még el sem kezdtek. Ezért arra kérte a kamarát, hogy biztassa és támogassa a kormányt az elkezdett munka véghezvitelében.

fotó: Árvai Károly

A miniszterelnök tájékoztatott, hogy április végéig a kormány és a kamara együttműködését átvizsgálják, és a közös munka eredményeként létrejött jelentésben tett ajánlásokat figyelembe fogják venni. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy azokat a tabukat, amiket le akartak dönteni, már ledöntötték, az átalakításokat pedig elkezdték. A következő időszak a konszolidáció időszaka lesz - nyomatékosította.

2010-ben gigantikus vállalkozásba kezdett a kormány: meg akarja változtatni azt az állapotot, amiben Magyarországon többen élnek állami juttatásból, mint munkából. Cél, hogy a jövőben legalább 5,5 millióan éljenek munkából és vállalkozásból Magyarországon – szögezte le. Ennek elérése azonban - hívta fel a figyelmet a miniszterelnök - nem pusztán gazdasági kihívást jelent: politikai, hatalmi és társadalmi változást is igényel. Mint mondta: a korábbi gazdasági rendszert megteremtő politikai hatalom leértékelte a munkát, ennek a gondolkodásmódnak a következménye pedig az eladósodás volt.

fotó: Árvai Károly

Hangsúlyozta, hogy új társadalompolitikával szeretnék megerősíteni a középosztályt, amit a javuló foglalkoztatási adatok automatikusan magukkal hoznak majd. Ha nincs stabil középosztály, akkor nem lehet erős a politikai hatalom sem - tette egyértelművé. Ennek érdekében olyan adórendszerre van szükség, amit az emberek magukénak érreznek. A kormány ezért vállalja a konfliktusokat az arányos, családokat támogató adórendszerrel kapcsolatban - mondta Orbán Viktor.

A célok mellett a miniszterelnök szólt a problémákról is. Mint mondta: „nyakunkon van az euróválság, ami akkor is megviselt volna minket, ha jobb állapotban van az ország.”

Orbán Viktor (fotó: Árvai Károly)

A más területen történt átalakításokkal kapcsolatban elmondta, hogy a politikai elitet is be kellett vonni a közteherviselésbe. Csökkentették a képviselőtesületek számát, a bürokráciát és az országgyűlés mérete is a felére csökken a következő választások után. Ezek mellett bevonták a nagytőkét is a közteherviselésbe a különadókkal, valamint az is elképzelhetetlen volt korábban, hogy ne lehessen a nyugdíjkorhatár előtt elhagyni a munkaerőpiacot.

Emlékeztetett az Alaptörvény azon pontjára, mely tartalmazza az ország eladósításának tilalmát. Erre azért is volt szükség – tette hozzá -, mert számos gazdasági átalakítást azért nem tudtak korábban véghezvinni, mert azokat nem lehetett összhangba hozni az alkotmánnyal. Az új Alaptörvény azonban szakított ezekkel a „hagyományokkal” hiszen teret ad az építő jellegű cselekvéseknek.

fotó: Árvai Károly

A kormányfő szólt a külföldi kapcsolatokról is. Mint mondta, a kommunikációban tartózkodni kell a radikális hangnemtől, azonban a kormány világos különbséget szeretne tenni gyarmatosító és szövetséges között, hiszen míg előbbi csupán profitot akar szerezni, utóbbi munkát is teremt. Éppen ezért „ipari beruházásokkal könnyen lépünk szövetségesi kapcsolatba” – húzta alá, hozzátéve, hogy Magyarországot termelési központtá akarják tenni értékteremtő, magyar munkaerővel.

Az európai uniós támogatások lehetséges elvonásával kapcsolatban leszögezte: buta politikának tartja, hiszen nem lehet kilábalni a válságból azzal a mentalitással, mely a rosszakat támogatja, és a jókat bünteti. Ugyanis az elvárt költségvetési hiánycélt tartani tudja az ország, és azon kevesek egyike lesz, aki az államadósságát is képes lesz csökkenteni. Ennek kapcsán leszögezte: meg fogják akadályozni, hogy egyetlen fillért is elvegyenek Magyarországtól. Ehhez azonban - tette hozzá - ki kell alakítani a 2014 utáni EU-s pénzek felhasználásának politikáját, melyben számítanak az üzleti közösségek véleményére.

fotó: Árvai Károly

A kormányfő arról is beszélt, hogy egy pénzügyi védőhálóra akkor is szükségünk van, ha Magyarországnak jelenleg nincs finanszírozási problémája. A magyar gazdaságnak tehát – húzta alá - az az érdeke, hogy megállapodjunk a Nemzetközi Valutaalappal. Ennek időpontjáról azonban nem tudott nyilatkozni, hiszen nem a magyar félen múlik a tárgyalások megkezdése. Ezzel kapcsolatban még kiemelte, hogy a gazdasági növekedést elősegítő törekvéseket nem adjuk fel, új elemekre azonban maximálisan nyitott a kormány.

Orbán Viktor a közösségi közlekedéssel kapcsolatban elmondta, hogy a Magyar Államvasutak ügyében nem történt előrelépés, de a kormány a maga részéről mindent megtesz az optimalizáció érdekében. Szólt a járműgyártás jövőjéről is, ahol célként tűzték ki, hogy a hazai igényeket itthon tudják kielégíteni. Az oktatási rendszer átalakítását kísérő vitákról szólva elmondta, hogy azok az emberek életről való gondolkodásának különbözőségéből fakadnak.

(kormany.hu)