Az oktatási rendszer és az egész ország megújulását is szolgálja az új nemzeti felsőoktatási törvény, melyről még ebben az évben dönthet az Országgyűlés - mondta a hétfői kormányszóvivői tájékoztatón Hoffmann Rózsa.

A tervezetet szombaton fogadta el a Kormány, majd megküldte a Parlamentnek, vagyis várhatóan az eredeti terveknek megfelelően még ebben az évben megszavazhatják - tájékoztatott a szakállamtitkár.

Az oktatásért felelős államtitkár leszögezte: a tervezet javítani szándékozik azokat a hiányosságokat és torzulásokat, melyeket az elmúlt években elszenvedett a felsőoktatás. Mint kiemelte, a törvényben egyértelműen érvényesül a minőség elve, mely a versenyképességet, a hagyományok megőrzését és a szabadságot ugyancsak szolgálni fogja.

Hoffmann Rózsa (fotó: Pelsőczy Csaba)

Hoffmann Rózsa hangsúlyozta, mindenkinek lehetőséget kívánnak biztosítani a továbbtanulásra, de mindezt olyan új struktúrában valósítják meg, mely figyelemmel van a nemzetgazdasági és egyéb körülményekre is.

A hallgatók állami ösztöndíjas (a jelenlegi állami finanszírozású képzés); részleges állami ösztöndíjas; illetve önköltséges képzési forma között választhatnak majd. A három mód között oda-vissza lehetőség lesz az átjárásra - mondta a politikus.

A hallgatói szerződésekkel kapcsolatban az államtitkár leszögezte, valóban lesznek ilyen megállapodások, nem céljuk ugyanakkor a felsőoktatásban végzők "ide láncolása", pusztán annak a jogos társadalmi kívánalomnak szeretnének érvényt szerezni, mely szerint a magyar állam költségén tanuló fiatalok ebben az országban kamatoztassák tudásukat. Hozzátette, hogy adódik majd így is lehetőség külföldi képzésekre, a következő hónapokban szerződés-mintákat készítenek majd, melyek szakonként változó tartalmúak lesznek.

Hoffmann Rózsa, Giro-Szász András (fotó:Pelsőczy Csaba)

Az intézmények átalakításáról Hoffmann Rózsa kifejtette, hogy a képzési helyek számát és irányát a Kormány határozza majd meg, az egyes intézménytípusoknak (főiskolák, egyetemek) pedig jövő év nyárig kell javaslatot tenniük az átalakításokra. "Számszerűen kevesebb, de minőségibb intézmény lesz", az állami intézmények száma lényegesen nem fog csökkenni - fogalmazott az oktatási államtitkár.

A sajtótájékoztatón Giró-Szász András ugyancsak azt hangsúlyozta, hogy a hosszú társadalmi és szakmai egyeztetésen átment tervezetnek jelentős torzulásokat és minőség-ingadozásokat kell rendeznie. Ehhez - jelentette ki - elengedhetetlen a strukturális átalakítás, mely nemzetgazdasági érdek is. Az oktatási rendszert az ország teherbíró képességének megfelelően kell megszervezni annak érdekében, hogy a 21. század igényeihez tudjon igazodni, mind hazai, mind pedig nemzetközi viszonylatban versenyképes lehessen - mondta.

(kormany.hu)