Az államadósság csökkentése és a költségvetési hiány korlátok között tartása mellett kell gazdasági növekedést elérni - hangsúlyozta Orbán Viktor Varsóban.

Magyarország partner egy ilyen európai gazdaságpolitika kialakításában – mondta a miniszterelnök szerdán Varsóban, a visegrádi országok (V4) kormányfőinek csúcstalálkozója után, amelyen részt vett Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő is. A magyar miniszterelnök egyúttal megfelelő mozgásteret kért kormánya gazdaságpolitikájának.

Fotó: Burger Barna

A V4-ek (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) és a weimari háromszög (Franciaország, Németország és Lengyelország) vezetőinek ez volt az első ilyen közös, magas rangú megbeszélése, amelynek központi témája az európai gazdaság- és védelempolitika volt.

A magyar kormányfő a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, a lengyel fővárosban tartott találkozó arról győzte meg őt, hogy a V4-eknek a jövőben is van létjogosultságuk.

Magyarország rengeteg energiát mozgósított, hogy csökkentse az adósságát és rendbe tegye költségvetését – ismertette kormánya gazdaságpolitikájának alapelvét. Jelezte ugyanakkor, hogy míg a magyar kabinet szerint is a gazdasági növekedés beindítása a legfontosabb ma, addig "olyan európai politikát szeretnénk látni, amely az adósságcsökkentés és a hiánykarbantartás mellett képes arra, hogy gazdasági növekedést hozzon létre". "Magyarország egy ilyen európai gazdaságpolitika kialakításában akar és tud partner lenni a jövőben is" – jelentette ki Orbán Viktor.

A találkozón kiderült az is – folytatta –, hogy a védelempolitika területén mindannyian készen állnak részt venni egy erős európai, illetve közép-európai katonai együttműködés kialakításában.

Az MTI kérdésére, hogy a magyar gazdaságpolitikai lépésekkel kapcsolatban milyen visszajelzéseket kapott, Orbán Viktor azt válaszolta: Magyarországnak van egy saját gazdaságpolitikája, és miként más találkozók, úgy a varsói fórum résztvevőitől is azt kérte – mivel Magyarország nem tagja az eurózónának, így az ott zajló lépések hatása az euróövezeti tagállamokra rendkívül korlátozott –, hogy a magyar gazdaságpolitika kapjon megfelelő mozgásteret "a saját gondjaink, bajaink megoldására alkalmas eszközök" használatára.

Magyarország problémái nem azonosak például Svédországéval vagy Angliáéval, ezért nem tűnik ésszerűnek elvárni ugyanazt a gazdaságpolitikát – magyarázta, hozzátéve, hogy "Magyarország a józan ész nevében vesz részt ezekben a vitákban".

(orbanviktor.hu; kormany.hu)