A magyar megmaradás fundamentumának és szimbólumának nevezte Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet az intézmény új, kolozsvári épületének az avatóünnepségén.

Semjén Zsolt a magyarság megőrzését, kimunkálását és felmutatását kiemelt feladatnak nevezte. "Ez az a gazdagság, amit csak mi magyarok adhatunk az emberiségnek. Ezért kell a magyar egyetem, a magyar oktatás" - jelentette ki a miniszterelnök-helyettes.

A miniszterelnök-helyettes keresztény megközelítéssel mind a kozmopolitizmust, mind a sovinizmust antropológiai tévedésként mutatta be. Úgy vélte, kinek-kinek nemcsak a családja, a rokonai, a szomszédjai felé vannak "állapotbeli kötelezettségei", hanem a nemzete felé is, és az "égi hazához is hűtlen, aki a földi haza sorskérdései elől dezertál".

Fotó: Botár Gergely

Elmondta, amiként csak az oroszság adhatta a világirodalomnak Dosztojevszkijt, és csak a németség adhatta a világ zenekultúrájának Wagnert, ugyanúgy csak a magyarság adhatta Arany Jánost, Ady Endrét vagy Bolyai Jánost.

Semjén Zsolt a magyar nyelv zsenialitásának tulajdonította, hogy a magyarság számarányán felül adott Nobel-díjas tudósokat. Ezért rendkívül fontosnak tartotta, hogy magyar nyelven folyjon a magyar fiatalok oktatása. Mint elmondta, ez a tudomány érdekét is szolgálja, hiszen a magyar nyelvű gondolkozás olyan távlatokat nyit, amelyek más nyelveken nem látszanak.

Az egyetemépítés nemzetpolitikai fontosságára is kitért beszédében a miniszterelnök-helyettes. Kijelentette, óriási szerep hárul az intézményre a közösséget képviselni tudó értelmiség kinevelésében. Úgy vélekedett, a magyar állam értelme és célja, hogy a magyar nemzet fennmaradjon és az emberek életminősége javuljon. A nemzet megmaradásához azonban mind a magyarországi magyarság, mind az elszakított nemzetrészek és a diaszpóra magyarsága fennmaradását szükségesnek tartotta.

"Az erdélyi magyarság legyen biztos abban, hogy számíthat Magyarországra, a magyar kormányra, és mi is számítunk önökre" - fogalmazott Semjén Zsolt.

Az egyetem szenátusa Bocskai-díjban részesítette az egyetem két korábbi rektorát, Tonk Sándort és Szilágyi Pált. Tonk Sándor posztumusz kapta meg az elismerést, amelyet korábban Orbán Viktornak és Németh Zsoltnak is megítéltek.

Fotó: Botár Gergely

Az egyetemépület ünnepélyes átadásán Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, Répás Zsuzsanna, a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár és Lévai Anikó, Orbán Viktor felesége is részt vett. A felavatott épületet az erdélyi történelmi magyar egyházak vezetői áldották meg.

A magyarországi vendégeket Emil Boc és Horváth Anna, Kolozsvár polgármestere és alpolgármestere fogadta a repülőtéren.

A magyar állami támogatással felépített 5000 négyzetméteres hasznos területű kolozsvári egyetemépület mintegy ötmillió euróba (1,5 milliárd forintba) került.

Látogatás a Kallós Zoltán Múzeum és Népművészeti Központban

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes felkereste Válaszúton, a Kallós Zoltán - Kossuth-díjas, Corvin-lánccal kitüntetett népzenekutató - által létrehozott kollégiumot, melynek hivatása a mezőségi szórványmagyarság összefogása, megtartása, az anyanyelv ápolása, a magyar népi kultúra megőrzése és továbbörökítése.

A kormányfő nemzetpolitikáért felelős helyettese Magyarország Kormányának további támogatásáról biztosította a magyarságmegtartó pedagógusi és  néprajzi gyűjtő munkát. A tanárokkal és gyerekkel való találkozást követően Semjén Zsolt látogatást tett a néprajzi gyűjteményének otthont adó Kallós Zoltán Múzeum és Népművészeti Központban.

Fotó: Botár GergelyA néprajzi kiállítást 1998 augusztusában nyitották meg, és azóta élénk érdeklődés övezi nemcsak Erdélyben, hanem Európában, valamint más földrészek magyar és más nemzetiségű közösségeiben is. A bemutatott tárgyakon keresztül a látogatók megismerik a kalotaszegi, a mezőségi, a széki magyarság, erdélyi szász és a moldvai csángók életmódját, értékrendszerét, a mindennapok és ünnepnapok idején használt szimbólumait és azok jelentéseit. Az Alapítvány gondozza továbbá Kallós Zoltán népzenei gyűjteményét és kiadványait is, valamint néprajzi és népművészeti szakkönyvtárat és kutatóközpontot tart fent.

Fotó: Botár GergelyAz Alapítványt a Magyar Kormány Nemzeti Jelentőségű Intézményként támogatja.

(kormany.hu, MTI)