Orbán Viktor egyebek között az adócsökkentésről, a bankadóról és a sporttörvényről is beszélt az ATV Egyenes beszéd pénteki adásában.

A műsorvezető kérdésével kapcsolatban, amely az egyszeri nagyarányú, radikális adócsökkentésre vonatkozott, a kormányfő elsőként arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar kis- és középvállalkozások társasági adóját – 500 millió forintos bevételig – 19-ről 10 százalékra csökkentették. Meglátása szerint, a kis- és középvállalkozások munkahelyteremtésén keresztül ez sok embert érint. A 10 százalékról kifejtette: „olyan szintig vittük le az adót, hogy ne legyen érdemes úgy tenni, mintha nem volna olyan nyereség, ami után adót lehet fizetni”.

Bevezették továbbá az adórendszeren kívüli jövedelem fogalmát, illetve harmadik lépésként meg akarják valósítani Közép-Európa legversenyképesebb személyijövedelemadó-rendszerét. A valaha volt legalacsonyabb kulccsal működő rendszert szeretnék létrehozni, amely 16 százalékot jelent. Mindezt a családi adózással kombinálnák. Aláhúzta, úgy kell átállni, hogy közben ne legyenek vesztesek.

A miniszterelnök a szakszervezetekkel történő egyeztetésekről elmondta: augusztusban lesz Országos Érdekegyeztető Tanács. Megjegyezte, a kérdések tekintélyes részében inkább egyetértenek.

Orbán Viktor a műsorvezető felvetésére, mely az IMF-el folytatott megbeszélésen történtekre, valamint az egyeztetések folytatására vonatkozott, úgy nyilatkozott, hogy mindenkivel mindenről szívesen beszélgetnek; akikkel szemben kötelezettségeik vannak, azokkal pedig természetesen tárgyalni kell. Rámutatott, a Nemzetközi Valutaalappal kötött szerződés októberben lejár. „Két kötelezettségünk van az IMF felé, egyrészt a költségvetés hiányát 3,8 százalék alatt kell tartani, másrészt a kapott pénzt kamatostól vissza kell fizetni”. – Ezt teljesíteni fogják, szögezte le Orbán Viktor. Elmondta azt is, nem akarnak hitelt igénybe venni a szervezettől, mert a magyar gazdaságot a piacról kell finanszírozni.

Az Európai Unióval tárgyalni kell, ez nem választás kérdése. Felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós tagság feltétele például, hogy a tagállamokra vonatkozó általános szabályokat mindenki elfogadja. Ilyen általános szabály, hogy a költségvetési hiány 3 százalék alatt legyen. Ugyanakkor az unió még nem döntött arról, mikor kell ezt teljesíteni.

A miniszterelnök a bankadóról elmondta, három évre vezették be. Meglátása szerint nem oda fognak visszatérni, mint ahol voltak a bankadó előtti időben, hanem „egy európai középmértékre” lehetne beállítani azt a harmadik év végére. Az ügyfelekre történő áthárításról úgy nyilatkozott, erre „szinte alig van esély”.

A sporttörvényről szót ejtve arról beszélt, ez abból a szempontból különbözik a kultúra, és más – nem érintett – sportág ügyétől, hogy nem támogatási jogszabály, hanem a sportpiac építéséről szól. Hozzátette, szeretnének a többi területnek is lehetőséget adni. A sport, a kultúra, a közös lelki élmények olyan értékei egy közösségnek, amelyeket meg kell becsülni.

A műsorvezető kérdésére, hogy lesz-e népszavazás az új alkotmányról, úgy válaszolt, nem gondolja, de döntés még nem született. Hozzáfűzte, véleménye szerint azért választják meg a képviselőket, hogy a mindenkire tartozó fontos kérdéseket eldöntsék, és csak kivételes esetben forduljanak vissza a választópolgárokhoz. Mint fogalmazott, a parlamentáris hagyományt szeretné folytatni. „Ha elkezdünk népszavazást kiírni, mondjuk az alkotmány kérdésében, akkor meg fogunk indulni az elnöki rendszer felé, és én nem szeretném, ha Magyarország az elnöki rendszer felé mozdulna el” – hangsúlyozta.

(kormany.hu, orbanviktor.hu)