Azzal, hogy a világon piacvezető General Electric (GE) Magyarországon gyártja erőművi vezérlőegységeit, a magyar mérnöki szaktudás jelentősen hozzájárul a világ energiabiztonságához – jelentette ki Szijjártó Péter pénteken a GE új fóti gyáregységének átadásán.

A befektetéssel csúcsszínvonalú gyártóbázisban készülnek gáz- és gőzturbinás villamoserőművek központi vezérlő egységei (UCP). A bővítés több mint száz új munkahelyet teremt, amiből negyven mérnöki pozíció – emelte ki a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára.

A GE Oil&Gas üzletágának új fóti üzemcsarnoka nyolcezer négyzetméter alapterületű, amelyhez háromezer négyzetméter irodaépület csatlakozik.     Szijjártó Péter emlékeztetett rá, eddig 42 stratégiai megállapodást kötött a kormány, kilencet amerikai céggel, a GE-vel az elsők között.

Felidézte, hogy több mint 12 500 munkavállalójával a GE a legnagyobb amerikai befektető Magyarországon, amely 12 gyárat, 3 regionális üzleti központot és 3 kutatás-fejlesztési részleget működtet.  A cég az ország legnagyobb amerikai munkáltatója és harmadik legjelentősebb exportőre. Szijjártó Péter kitért arra is, hogy a GE Oil & Gas üzletágának új fóti gyárának üzembe helyezésével a vállalat jelentősen erősíti Magyarország pozícióit. Hozzátette: több mint kétezer magyar beszállítóval dolgozik a vállalat együtt, az Oil&Gas üzletág esetében pedig a magyar beszállítók aránya 75 százalékos.


Kép letöltéseFotó: Botár Gergely

Az amerikai befektetések értéke a közelmúltban meghaladta a 9 milliárd dollárt. Jelenleg hatszáz regisztrált amerikai vállalat működik Magyarországon, és a cégek az elmúlt tíz évben negyvenezer új munkahelyet teremtettek. Közölte: a legfrissebb adatok szerint 2013-ban a két ország közötti kereskedelmi forgalom 24 százalékkal nőtt az előző évhez képest, és meghaladta az 5,4 milliárd dollárt, a magyar exportot pedig több mint egyharmadával nőtt (3,3 milliárd dollár).

Davide Marrani, a GE Oil&Gas üzletág gyártásért felelős globális vezetője kijelentette: Magyarország kulcsszerepet játszik a GE életében. A fejlesztést bemutatva elmondta, hogy az új üzemben gyártott UCP olyan vezérlő panel, melyet olaj- és gázipari létesítmények energiaellátására, illetve gáztranzit vezetékek nyomásfokozó kompresszor állomásainál alkalmaznak. A felhasználó a rendszer segítségével prediktív karbantartási rendszert üzemeltethet, mely növeli az adott berendezés rendelkezésre állását, csökkenti az esetleges üzemkieséshez vezető váratlan meghibásodás lehetőségét és nem utolsó sorban biztonságos üzemeltetést biztosít. A GE vezető munkatársa kiemelte, hogy a beruházás a terveknek megfelelően 8 hónap alatt készül el. Nagyon motivált, nagyon jól képzett és lendületes magyar munkaerőre építhettek - tette hozzá. Davide Marrani hangsúlyozta: az új létesítménynél is fontos alapot jelentenek ez a tulajdonságok, az ott dolgozók képessége.

Az üzletág gyártásért felelős globális vezetője kijelentette: a befektetés újabb bizonyítéka a GE Magyarország iránti elkötelezettségének, s "joggal hisszük, hogy Magyarország egy rendkívül versenyképes országként központja lehet alapvető termékeink gyártásának".

(MTI)