A következő egy év alatt a magyar gazdaságnak és a politikának teljesen meg kell újulnia – mondta Orbán Viktor a Parlamentben, ahol a miniszterelnök és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke megállapodást írt alá a szakképzési feladatokról.

Sokféle eltérő vélemény ismeretes arról, hogy mi a gazdasági siker és felemelkedés kívánatos módja – mondta a miniszterelnök a sajtótájékoztatón, arra is felhívva a figyelmet, hogy a különböző álláspontokban van néhány egybeesés, „sarokkő”. A legerősebb ilyen egyetértés, hogy a legfontosabb nemzeti ügy ma Magyarországon a gazdaság talpra állítása. Ez egyben a kormány legfontosabb feladata is. Megvalósítása csak új munkahelyek teremtésével képzelhető el. A következő egy év alatt mindezek érdekében, a magyar gazdaságnak, a politikának, a közéletnek teljesen meg kell újulnia.

 A miniszterelnök az állam szerepét abban látja a következő egy évben, hogy átalakítsa az adórendszert, leépítse a felesleges bürokráciát, és megteremtse a vállalkozásbarát környezetet. A következő évi költségvetés is erről szól. Orbán Viktor jó hírnek tartja, hogy a gazdaságról szóló viták témája immár az, hogy mi lesz 2013 után; néhány hónappal ezelőtt ugyanis még az volt a kérdés, túléljük-e 2010-et, vagy hogyan tudjuk a meghamisított és valótlan számokat tartalmazó költségvetés célkitűzéseit betartani. Ma már mindenki tudja, hogy idén, 2011-ben vagy 2012-ben világos, átlátható feltételek mellett működik majd a gazdaság – húzta alá.

Hangsúlyozta továbbá, hogy 2013-ban létre kell hozni a közteherviselés új modelljét. A megelőző évekre jellemző közteherviselés miatt kialakult helyzetet gyorsan és rövid távon csak válságadókkal lehetett megoldani. Hosszabb távon azonban nem ez a normális működése egy gazdaságnak. Hozzátette, hogy az állam nem tudja megújítani a gazdaságot, csak ennek feltételeit megteremteni. A vállalkozások ötletei, kitartó munkája nélkül semmilyen megújulás nem lesz a gazdaságban.

Orbán Viktor kitért arra is, hogy a gazdaság és a kormány közötti együttműködésnek két alapelve van. Az első, hogy a nemzeti ügyek kormánya „az emberek felhatalmazásából, az emberekért és az emberekkel közösen kormányoz”. Másik fontos alapelve, hogy a tudást értékelni kell. A tudás nemcsak gazdasági, hanem a kormány szempontjából erkölcsi felelősség kérdése. Olyan közeget kell teremteni, ahol a gyerekek felnőve azt látják, hogy munkából kell magukat fenntartani.

Mint utalt rá, a foglalkoztatás Magyarországon a 15 és 64 év közötti korosztályban 55, az Európai Unióban 65 százalék. Véleménye szerint nagy, de reális cél 10 év alatt egymillió munkahelyet létrehozni, amellyel el fogjuk érni az Európai Unió szintjét. Hozzátette, tíz-tizenöt év távlatában az a kitűzött cél, hogy a foglalkoztatási mutató szempontjából Európa vezető országa legyünk.

Orbán Viktor rámutatott, a válság idején az állami beavatkozás mentette meg a világgazdaságot a teljes összeomlástól. Az állam ezért nem hagyhatja magára a piacot, de engednie kell, hogy tisztességes, értékteremtésben és termelésben érdekelt szereplői szabadon formálják az állam és a gazdaság együttműködését. Elmondta, hogy az államszervezet minősége a gazdasági verseny egyik tényezője. A korrupció, a bürokrácia, az átláthatóság tekintetében hazánk még versenyhátrányban van, amelyet a következő években le kell küzdeni. A miniszterelnök megjegyezte, mindenkivel együttműködnek, akiben megvan erre a szándék, hiszen pártalapon nem lehet a gazdaságot iránytani. Együttműködni csak az ésszerűség, a józan ész, a kölcsönös előnyök, a gazdaság és a nemzet érdeke alapján lehet – hangsúlyozta.

(kormany.hu, orbanviktor.hu)