A közutak és a vasútvonalak felszabadítását nevezte a legsürgősebb feladatnak az árvízi helyreállítási megbízottnak kinevezett Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgató a csütörtöki, kormányszóvivői sajtótájékoztatón.

Giró-Szász András kormányszóvivő a tájékoztatón elmondta, hogy a kabinet keddi döntése értelmében megkezdődik az árvíz okozta károk felmérése és a helyreállítás.

(A videó nagy felbontásban letölthető a sajtószobából.)

Hangsúlyozta, a soha nem látott áradás Európa más országaiban áldozatokat követelt, ezzel szemben Magyarországon emberélet nem került veszélybe, miután Magyarország jól felkészült az árvízre. A kormány megtette a szükséges intézkedéseket, hogy védje az embereket és a vagyontárgyakat; mindemellett a mostani összefogásra emberemlékezet óta nem volt példa - jelentette ki.

Bakondi György ismertetése szerint 707 kilométeres szakaszon jelenleg is tart az árvízi védekezés, az éjszaka ez 61 települést érintett. Szerdáig több mint 10 millió homokzsákot használtak fel. A helyreállításra 807 kilométeres szakaszon van szükség, a feladatokat szerdán egyeztették az érintett tárcákkal és a szakhatóság szakértőivel. Az árvízi helyreállítási megbízott csütörtökön a megyei kormányhivatalok vezetőivel egyeztette a feladatokat.

Fotó: Árvai Károly

Bakondi György a helyreállítás folyamatát ismertetve a legsürgősebb feladatnak a közutak és vasútvonalak felszabadítását, a közlekedés biztosítását nevezte, majd fontossági és időrendi sorrendben az elöntött területek mentesítését, a szúnyogirtást és a településeken létesített ideiglenes védművek visszabontását sorolta fel. Utóbbival kapcsolatban kifejtette: lerakókat jelölnek ki, ahol a védekezéshez használt homokot le lehet tenni.

Hozzátette: ezeket és fertőtlenítés után a zsákokat is az önkormányzatok megkaphatják. Ezt követi a településen kívüli ideiglenes védművek visszabontása, ezt megyei szinten szervezik, a munkálatokban közfoglalkoztatottak és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága szervezésében elítéltek is közreműködhetnek. Ennél is hangsúlyosabb, hogy a közútkezelők gondoskodjanak a szállítási feladatok zökkenőmentes végrehajtásáról - mondta.

Kitért arra is, hogy ki kell javítani a megsérült utakat és védműveket. Bakondi György ismertette azt is: mezőgazdasági károk elöntéstől keletkezhettek, illetve attól, hogy a védekezés során letaposták a földeket. Hozzáfűzte: 46 ezer hektárnyi területről van szó, amelynek zöme erdő. A védelmi költségekről szólva elmondta: azok egy része az önkormányzati védekezés költsége.

Fotó: Árvai Károly

A folyamat: a helyhatóságok bejelentik igényüket, a katasztrófavédelem és a megyei kormányhivatal az igényelt összeg indokoltságát haladéktalanul, egy nap alatt elbírálja, majd az önkormányzatoknak 30 napjuk van a tételes elszámolásra. A költségek másik csoportja az állami költségeket jelenti.

Az MTI kérdésére, miszerint van-e becslés a helyreállítás összköltségére, Bakondi György nem kívánt találgatásokba bocsátkozni.

(MTI)