A Kormány egyik legfőbb célkitűzése a foglalkoztatás bővítése, a munkahelyek megőrzése. Ezt a vállalását szem előtt tartva döntött a Vértesi Erőmű Zrt. szénfillérből történő állami támogatásáról, s erről a szándékáról tájékoztatta az Európai Bizottságot.

Az új energetikai kormányzat a kormányváltást követően rendkívül nehéz helyzettel szembesült a Vértesi Erőmű Zrt. állapotát illetően. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 2009 közepén meghozott tulajdonosi határozata azonnali bezárásra tett javaslatot. A felelőtlenül megkötött áramértékesítési szerződés tízmilliárdos veszteséget okozva csődközeli helyzetbe sodorta az energetikai vállalatot, s annak ezres nagyságrendű munkavállalói közösségét.

A kormány szolidaritást vállal az utolsó hazai mélyművelésű bánya munkavállalóival és családtagjaikkal. Több hónapos egyeztetést követően – a munkavállalók, a vállalat új vezetése, az újonnan felálló önkormányzat, a térség országgyűlési képviselője és az energetikai kormányzat - példás összefogásával több száz munkahelyet sikerült megvédeni.

Ezzel elhárult az akadály a Vértesi Erőmű Zrt. által működtetett Márkushegyi Bányaüzem, és az ott kitermelt szén bázisán villamos energiát és hőt termelő Oroszlányi Erőmű fenntartása elől, és ezzel lehetővé vált az üzemeltetése 2014 végéig. Egyúttal biztosítottá váltak a 2011-2018-as időszakra a humán, valamint a rekultivációs költségek fedezetéhez szükséges pénzügyi források. Az Európai Unió Tanácsa lehetőséget biztosít, hogy 2011. január 1-től támogatásban részesítsék a versenyképtelen szénbányákat, amennyiben azok 2018. év végéig bezárnak.

A támogatás alapja a villamos energia díjelemen keresztül befizetett szénfillér (szénipari szerkezetátalakítási támogatás) melynek jelenlegi mértéke 0,19 Ft/kWh.

(Kormányszóvivői Iroda)