A kormány mérlegeli, hogy azokat a városokat, amelyeknek nincs kiváltandó hitelük, kedvezőbb helyzetbe hozza fejlesztési elképzeléseik megvalósításakor - mondta Giró-Szász András kormányszóvivő a Hír Tv Rájátszás című műsorában csütörtök este.

Az önkormányzati adósság átvállalásáról szólva közölte, még nem dőlt el, az állam milyen módon értékeli azoknak a helyhatóságoknak a munkáját, amelyek nem adósodtak el az elmúlt években. Felvetődött, hogy ezek a városok kisebb önrésszel szállhassanak be az európai uniós fejlesztésekbe - mondta.

A kormányszóvivő kifejtette: a nagyjából 3200-ból 1956 települési önkormányzat adósságát kell rendezni, a fennmaradók többsége olyan kicsi, hogy gazdálkodásuk nem is tette lehetővé az eladósodást. Van azonban 27 olyan városi önkormányzat, amely a jó gazdálkodásának köszönheti, hogy nincs adóssága - részletezte.

Giró-Szász András megerősítette, hogy a kormány először az önkormányzatokkal akar megállapodni az adósságrendezés részleteiről, ezután tárgyalna a bankokkal. Arra a kérdésre, a kabinet akar-e arról tárgyalni a pénzintézetekkel, hogy nem a teljes adósságot fizeti ki, hanem 15-25 százalékos kedvezményt kér, úgy válaszolt: tisztában vannak azzal, hogy a hitelminősítőknél ez az eljárás államcsődhöz vezetne, ezért a kormány "egyéb megoldásokban gondolkodik".

Kitért arra, hogy a korábbi bejelentésnek megfelelően az ötezresnél kisebb települések adósságát még idén rendezik, míg a nagyobbakkal várhatóan jövő tavasszal lehet lezárni a tárgyalásokat. Az önkormányzati adósság konszolidációja a következő 3-5 hónapban megtörténik - közölte a szóvivő.

(MTI)