Remekül dolgozik az Európai Unió annak érdekében, hogy kivegye a részét az észak-afrikai válság kezeléséből, és minden esély megvan arra, hogy a jövő hét elején az uniós közreműködésre vonatkozóan átfogó választ adjon - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben, miután találkozott Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács állandó elnökével.

Az unió soros elnökségét betöltő Magyarország kormányfője sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az EU komoly erőket és súlyos pénzeket mozgósít, hogy megfelelően reagáljon: gőzerővel dolgoznak a bel- és igazságügyi területért felelős miniszterek, a segélyezéssel és a humanitárius ügyekkel foglalkozók, valamint az energetikai szekció is.

Orbán Viktor hangoztatta azt is, hogy az EU összehangolja tevékenységét a NATO és az ENSZ akcióival és döntéseivel.

Fotó: Miniszterelnökség

Az euróövezeten kívüli EU-tagállamoknak, így Magyarországnak is az az érdeke, hogy sikeres legyen a zóna 17 országának március 11-i csúcstalálkozója, és az euró helyzete stabilizálódjon - jelentette ki Orbán Viktor.

A kormányfő fontosnak mondta, hogy az aktuális nemzetközi problémák közepette ne lankadjon a figyelem az euró megmentésének kérdésében. Úrrá kell lenni az egymást követő euróövezeti tagállami válságokon, azaz az államadóssági krízisen - emelte ki.

Elmondta azt is: emellett másodlagosnak tekinti azt a kétségkívül érzékeny problémát, hogy az értekezlet 27-ből csak 17 EU-tagállamot fog érinteni. A soros magyar elnökség kezelni fogja ezt a problémát, és "nem fog kialakulni olyan hangulat, miszerint az unió elsőrendű és másodrendű tagállamokra hullott volna szét" - fogalmazott Orbán Viktor.

Horvátország európai uniós csatlakozásának tétje folyamatosan nő, és a magyar elnökség továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy júniusban kimondhassa, a csatlakozási tárgyalásokat lezárták - jelentette ki a miniszterelnök.

A magyar kormányfő Herman Van Rompuy európai tanácsi elnökkel folytatott találkozója után nyilatkozva kifejtette: a bővítésnek számos élharcosa van az uniós tagállamok között, és ezek világosan látják, hogy Horvátország felvétele a régió stabilitásának szempontjából kulcskérdés, ugyanis minden halasztó döntés kockázatos az egész térség szempontjából.

A belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet bővítését illetően Orbán Viktor úgy fogalmazott: a helyzet sokkal bonyolultabb, mint amilyennek lennie kellene.

(MTI)