Az ország előtt álló gondokkal - a kialakult választási eredmények következtében - csak a Fidesz-KDNP-kormánykoalíciónak van esélye sikeresen megbirkózni - mondta Orbán Viktor hétfőn a parlamentben a frakcióvezetők felszólalásaira adott viszontválaszában.

A miniszterelnök, az MSZP frakcióvezetőjének felszólalására reagálva, arra hívta fel a figyelmet, hogy 2002-ben Magyarország államadóssága 53 százalék körül volt a nemzeti össztermék arányában, most pedig 80 százalék. "Ember, érti? 27 százalék. Nyolc év alatt 27 százalékkal növekedett az államadósság. És önök itt ülnek büntetlenül. Nem kéne hálát adni a Jóistennek?" - fordult Mesterházy Attilához a kormányfő. Közölte azt is: nem vesz tudomást az MSZP frakcióvezetőjének őt illető, durva sértéseiről.

"Antropológiai érdeklődéssel figyelem azokat a felszólalásokat, amikor a baloldal azt követeli tőlünk, hogy folytassuk az ő megszorításokra épülő politikáját, és önöket nem zavarja meg, hogy azt a politikát kétharmaddal elutasították" - fogalmazott, hozzáfűzve, hogy szerinte a szocialisták valamilyen kéjes érzésnek adják át magukat, amikor követelhetik a megszorítást, vagy beszélhetnek róla.

Vona Gábor Jobbik-frakcióvezető felszólalására Orbán Viktor közölte: stabilizálták az ország helyzetet, elfogadnak egy új alkotmányt, utána az év végéig megalkotják a szükséges kétharmados törvényeket, és közben a nagy szektorok újjászervezése is elkezdődik. Hangsúlyozta, hogy mielőtt bármilyen nagy átalakítás megindulna, konzultálnak.

A közbiztonságról szólva a miniszterelnök azt mondta, az ózdi nemzeti konzultáción elhangzott javaslatok, vélemények körülbelül 90 százaléka bekerült a magyar jogrendszerbe. "Nem lehet azt mondani, hogy az ország ma közbiztonság szempontjából ugyanolyan állapotban lenne, mint volt ezelőtt kilenc hónappal" - jelentette ki, rámutatva: március 6-án 1.960 tiszthelyettes teszi le az esküjét.

Az egyiptomi látogatása és az ottani forradalom közötti párhuzamra úgy reagált: "ne higgyen el mindent, amit olvas, nem igaz, hogy mindenről én tehetek, ami rossz a világban".

Ugyancsak az államadóssággal kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, kalandorságnak, átgondolatlannak, megfontolatlannak és szakmailag védhetetlennek tartja azt az álláspontot, amely szerint Magyarország az adóssága törlesztése helyett vállalja inkább a fizetésképtelenséggel járó kártételt.

A cigánysággal kapcsolatos jobbikos szavakat úgy kommentálta: "a mi felfogásunk szerint az európai kultúrkör erkölcsi kiindulópontja az, hogy felesleges élet még nem született. Minden ezzel ellentétes állítást elutasítunk. (...) Felesleges és indokolatlan élet pedig nincsen". Szavait nagy taps fogadta a kormánytöbbség részéről.

Az LMP frakcióvezetőjének, Schiffer Andrásnak a felszólalására Orbán Viktor megerősítette: a 250 milliárd forintos stabilitási alapot a jelenlegi költségvetés keretein belül jelölik ki, és ha a dolgok jól alakulnak, ezt a pénzt nem kell felhasználni.

Orbán Viktor kitért arra is, ő maga szintén hiányolja az eszközkezelő felállítását, hangsúlyozta ugyanakkor, azt senki sem várhatja, hogy a kormány kiváltja a bankokat a bedőlt hitelekből fakadó kötelezettségeikből. Olyan megoldásra van szükség szerinte, hogy az egész helyzet kezelésének költségeit tekintélyes részben a bankrendszer viselje.

A válságadókról szólva azt mondta, azért kellett azokat kivetni, hogy legyen tárgyalási pozíciója a kormánynak. "Meg kellett mutatni, hogy Magyarországon, ha szükség van, korábban érinthetetlennek tartott szektorok is igen, arányosan szerepet kell, hogy vállaljanak a közterhekből. Azt majd innen tárgyalhatunk."

A kormányfő szerint az adórendszer nem a szociál-, hanem a gazdaságpolitika része: az utóbbi által előállított forrásokat kell a szociálpolitikában szétosztani, és semmilyen szociális szempontot nem szabad érvényesíteni az adórendszerben.

Megismételte, a kormánynak az a feladata, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban kötött megállapodást érvényesítse a béremeléssel kapcsolatban, és ezt ki is fogja kényszeríteni.

(MTI, kormany.hu, orbanviktor.hu)