Szijjártó Péter a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára másfél napos izraeli látogatása során vízipari, mezőgazdasági, gyógyszeripari és kutatás-fejlesztési együttműködésről folytatott tárgyalásokat Tel-Avivban.

Az államtitkár találkozott Yair Lapid pénzügyminiszterrel, akivel megállapodtak a befektetési és innovációs kapcsolatok megerősítéséről.
Az idei évben az izraeli tőkebefektetések elérték a három milliárd eurót Magyarországon, a Magyar Nemzeti Kutatás-fejlesztési és Innovációs Stratégia pedig jelentős mértékben épít az izraeli innovációs gyakorlatra.

Megállapodás született arról, hogy idén és jövőre a két ország kormánya 300-300 millió forinttal támogatja a közös kutatás-fejlesztési programokat, valamint a Magyar Kormány jövő év elején, újabb startup vállalatokat támogató pályázatokat ír ki.

Emellett pedig lehetőség nyílik Budapesten kívüli fejlesztési központok létrehozásának uniós forrásokból történő támogatására. Yair Lapid tájékoztatta az államtitkárt az izraeli gázmezők kitermelésének kilátásairól, valamint az ezzel kapcsolatos export szándékokról. Szijjártó Péter elmondta, hogy a magyar kormány egyik legfontosabb energiapolitikai célja a diverzifikáció és felhívta a figyelmet arra, hogy a magyarországi gáztároló kapacitás már nemzeti tulajdonban van, ami képessé teszi hazánkat egy közép-európai elosztóközponti szerep betöltésére.

Szijjártó Péter tárgyalást folytatott Sven Dethlefsszel, a TEVA vezérigazgató-helyettesével. A világ elsőszámú generikus gyógyszergyártója Magyarország legnagyobb befektetői közé tartozik, jelenleg 3000 főt foglalkoztat hazánkban. A vállalat két folyamatban lévő, összesen 34 milliárd forintos fejlesztésével 572 új munkahelyet hoz létre.

Az államtitkár felhívta a figyelmet a Magyar Kormány befektetés ösztönző intézkedéseire és megállapodott a TEVA-val kötött stratégiai megállapodásban rögzített együttműködés elmélyítéséről.

Izraelben kiemelkedő technológiai megoldásokat alakítottak ki a vízgazdálkodás területén és magyar vízgazdálkodási technológiák is magyar színvonalat képviselnek, így az ezen területen való együttműködésről folytatott megbeszélést az államtitkár a legnagyobb izraeli vízipari vállalatokkal, és további innovációs fejlesztésekről tárgyalt hazánk egyik legsikeresebb hi-tech vállalata a Nav N Go izraeli tulajdonosaival.

(MTI)