Az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási megállapodás kilátásairól, az EU és az Egyesült Államok szabadkereskedelmi megállapodásáról, valamint a titkos adatgyűjtésről tárgyalt 2013. november 21-én az amerikai Nemzetbiztonsági Tanácsban, a külügyminisztériumban és a képviselőházban Németh Zsolt, magyar Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
"Noha az ukrán kormány kommunikációja az elmúlt napokban nehezen követhető, az elkövetkező napokat a vilniusi keleti partnerségi csúcstalálkozóig mindenképpen fel kell használni arra, hogy mindent megtegyünk az Ukrajnával való társulási és szabadkereskedelmi megállapodás aláírása, valamint a moldovai és a grúz társulási megállapodás véglegesítése érdekében" - mondta helyi idő szerint csütörtökön az MTI-nek az előző nap kezdődött megbeszéléseiről nyilatkozva az államtitkár.
Németh Zsolt rámutatott: rendkívül fontos, hogy Ukrajna megfelelő gazdasági garanciákat kapjon arra, hogy az aláírást követő helyzetben akár egy IMF és egy EBRD által létrehozott hitelcsomaggal tudja konszolidálni gazdasági helyzetét.
A külügyi államtitkár a NATO 1949-ben történt megalakulásához hasonlította az Európai Unió és az Egyesült Államok között a transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerségről (TTIP) körvonalazódó egyezmény jelentőségét.
"Egyfajta gazdasági NATO-nak is tekinthető a TTIP, amelynek - ha sikerül megkötni - mind az európai, mind az amerikai gazdaságra gyakorolt hatása rendkívül jelentős lesz" - mondta.
"Magyarországnak is fel kell készülnie arra, hogy maximalizálja a megállapodás előnyeit és csökkenteni tudja a hátrányát. Meggyőződésünk, hogy ennek a megállapodásnak a tagállami érdekekre kell épülnie. Nagy jelentőséget tulajdonítunk a TTIP-nek és amennyiben eleget tesz ennek a feltételnek, akkor Magyarország elkötelezett támogatója a szabadkereskedelmi megállapodásnak" - jelentette ki Németh Zsolt.
Az államtitkár a titkos amerikai adatgyűjtéssel kapcsolatban elmondta, hogy washingtoni tárgyalópartnereinek tájékoztatása szerint az amerikai fél az év végéig elrendelte a gyakorlat felülvizsgálatát.
"Én azt hangsúlyoztam, hogy a múltra vonatkozóan tisztán szeretnénk látni, a jövőre vonatkozóan pedig egy olyan átlátható rendszer kialakításában vagyunk érdekeltek, amelyben megfelelő egyensúlyban vannak a biztonsági szempontok és az emberi jogok, különösképpen az adatvédelem" - hangsúlyozta.
"Úgy gondoljuk, hogy a lehallgatási ügy külön kezelendő a szabadkereskedelmi övezet kérdésétől, ezek semmilyen összekapcsolását nem támogatjuk" - mondta az államtitkár.
Németh Zsoltot a Nemzetbiztonsági Tanácsban Karen Donfried, európai ügyekért felelős igazgató, a külügyminisztériumban pedig Tomas O. Melia, a demokrácia, az emberi jogok és a munkaügyek kérdéseiért felelős helyettes államtitkár és Ira Forman, az antiszemitizmus elleni harc megfigyelésével megbízott különmegbízott fogadta. A kongresszusban találkozott a külügyi bizottság több tagjával, köztük Dana Rohrabacherrel, a testület európai albizottságának elnökével, valamint Chris Smith-szel, az amerikai Helsinki Bizottság társelnökével és Andy Harrisszel, a kongresszus magyar caucusának (támogatói tagozatának) társelnökével. Paul Shapiro kutatási igazgató vezetésével megtekintette az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeumát.
Németh Zsolt elmondta, hogy az amerikai partnerek várakozással tekintenek Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) magyar elnöksége elé. Felhívta a figyelmet arra, hogy ez egybeesik a holokauszt 70. évfordulójával kapcsolatos magyarországi megemlékezésekkel, aminek nem csak a magyarországi zsidó közösség szempontjából van nagy jelentősége. Nagyon fontos, hogy a magyar társadalom is feldolgozza a múltnak ezeket az összetett és rendkívül érzékeny kérdéseit. A diplomata elmondta: a magyar kormány várja, hogy a washingtoni holokauszt-múzeum tagot delegáljon józsefvárosi pályaudvari programot felügyelő bizottságba.
Az államtitkár csütörtökön megbeszélést folytatott Maximilian Telekivel, az Amerikai Magyar Koalíció, Koszorús Ferenccel, az Amerikai Magyar Szövetség, Gabe Rozsával, a Kossuth Alapítvány és Hámos Lászlóval, a New York-i Magyar Emberi Jogi Alapítvány vezetőjével is. Az eszmecserén szó esett arról, hogy a Románia Csillaga érdemrend becsületbírósága Tőkés László romániai magyar EP-képviselő kitüntetésének visszavonását kérte a román elnöktől. A felek egyetértettek abban, hogy ez elfogadhatatlan, és a romániai magyar közösség megfélemlítését jelenteni.
Németh Zsolt a washingtoni Európai Politikai Elemző Központban (CEPA-ban) az EU küszöbön álló keleti partnerségi csúcstalálkozójáról tartott előadást és eszmecserét folytatott Kurt Volkerrel, a McCain Institute igazgatójával.
(MTI, Külügyminisztérium)