Magyarország ma is elkötelezett Szerbia uniós integrációja mellett, ám csak akkor tudja támogatni tagjelölt státusának megadását, ha Belgrád jogilag tiszta helyzetet teremt a restitúciós törvény körül - hangsúlyozta Németh Zsolt ,a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának ülésén, 2011. október 17-én.
Az államtitkár az Európai Bizottság október 12-én kiadott bővítési csomagját értékelve kijelentette: a Bizottság Magyarországhoz hasonlóan a Nyugat-Balkán integrációjára és a térség konszolidációjára törekszik.
Németh Zsolt Szerbia integrációjára kitérve ugyanakkor leszögezte: a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja a szerb parlament által még szeptember végén elfogadott kárpótlási és vagyon-visszaszolgáltatási törvényt, „amely újraéleszti a kollektív bűnösség elvét, és egy egész közösséget, a magyarságot kirekeszti a kárpótlási folyamatból”. Az államtitkár kiemelte, hogy a szóban forgó ügy miatt Magyarország és Szerbia között egy fontos megbékélési folyamat torpant meg, „pedig esély volt rá, hogy olyan modell jöjjön létre, amely példaként szolgálhat más közép-európai országnak is”.
Németh Zsolt hangsúlyozta: amennyiben Szerbia nem módosítja a törvényt, Magyarország „nem lesz abban a helyzetben”, hogy támogassa ország tagjelölt státusának megadását az Európai Tanács decemberi ülésén. Az államtitkár ugyanakkor optimizmusának adott hangot , és utalta arra, hogy Szerbiában „elmozdulás érzékelhető" az ügyben.
Németh Zsolt kitért a bővítési csomag Horvátországot érintő részére is. Emlékeztetett arra, hogy a tárgyalásokat a magyar elnökségnek sikerült lezárnia. „Ami itt Horvátországról a bővítési csomagban van, az annak a vetésnek az aratása, amit az elnökség alatt végeztünk el. Nagy energiát fektettünk ebbe, és most learathatjuk a termést: mivel 2013. július elsején Horvátország csatlakozhat az EU-hoz” – fogalmazott az államtitkár.
Az államtitkár ugyancsak kiemelte Montenegrót, és méltatta az ország európai integráció érdekében tett lépéseit. „Úgy gondoljuk, hogy ennek az országnak a felkészültsége, lehetővé teszi, hogy megkezdje a csatlakozási tárgyalásokat” – hangsúlyozta Németh Zsolt.
(kormany.hu)