Az elmúlt négy évben sikerült szilárd alapokra helyezni a magyar–szerb kapcsolatokat – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára 2014 március 11-én az MTI-nek.
Az államtitkár hétfőtől kétnapos látogatást tett Belgrádban és a Vajdaságban, és találkozott mások mellett Aleksandar Vucic miniszterelnök-helyettessel, a Szerb Haladó Párt elnökével.
Németh Zsolt elmondta: tárgyalópartnerével egyetértett abban, hogy a magyar–szerb kapcsolatokat az őszinteségre, a kölcsönös tiszteletre és a közös érdekekre kívánják építeni.
A két ország közötti együttműködés fontos területe a gazdaság – közölte. Kifejtette: a gazdasági együttműködés lehetőségei bővülnek a Magyarországon bekövetkezett "növekedési fordulat" eredményeként, így a kereskedelmi forgalom mellett a közös infrastruktúrafejlesztésre és a tőkebefektetésekre is figyelmet kell fordítani. Szerbiában várják a magyar befektetőket.
Németh Zsolt kiemelte: folytatni kell a történelmi megbékélés folyamatát is, és Aleksandar Vucic elkötelezett amellett, hogy a szerb kormány megtegye az ehhez szükséges lépéseket.
Az államtitkár a kisebbségi kérdésekről azt mondta, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) választási eredményének függvényében a Szerb Haladó Párt számít a VMSZ esetleges kormányzati szerepvállalására, és elkötelezett a kisebbségi jogok bővítése mellett, összhangban az európai integráció folyamatával.
Szerbiában vasárnap előre hozott parlamenti választást tartanak.
Magyarország eddig is támogatta Szerbia európai integrációját, és az ország a jövőben is számíthat a támogatásra – mondta Németh Zsolt. Álláspontja szerint a magyar nemzetpolitikai célok és az európai integráció összhangban állnak, és Szerbia integrációja kiváló lehetőség ennek bebizonyítására. Az európai integráció Szerbiának esélyt jelent a felzárkózásra, a vajdasági magyarságnak pedig esélyt az egyenjogúságra – tette hozzá.
Németh Zsolt megjegyezte: a vajdasági magyar közösségnek kiemelten fontos részt vennie a két közelgő – a szerbiai és a magyarországi – választáson, mivel az erős képviselet biztosíthatja az eredményes kisebbségi érdekérvényesítést.
(MTI)