Németh Zsolt parlamenti államtitkár 2013. május 14-én külügyi konzultációt folytatott Abdulaziz bin Abdullah herceggel, a Szaúd-arábiai Királyság külügyminiszter-helyettesével. A megbeszélések napirendjén a magyar-szaúdi kétoldalú kapcsolatok helyzete és továbbfejlesztésük lehetőségei, valamint a közel-keleti és Öböl-térség térség politikai és biztonsági problémáinak megvitatása szerepelt. Közlemény.

Németh Zsolt nagyra értékelte, hogy Szaúd-Arábia Európában először Magyarországon rendez kulturális hetet május 13-17. között. Üdvözölte a Királyság szándékát egy budapesti szaúdi kulturális centrum létrehozására. A szaúdi partner elmondta, hogy országa nagy hangsúlyt helyez a népek, vallások, kultúrák közti párbeszédre, a kölcsönös megértésre. Ennek elősegítése érdekében alapított Bécsben egy intézetet, amelynek tevékenységébe szívesen vonja be hazánkat is. A partnerek fontosnak tartják, hogy a két ország közti keretegyezmény lehetővé teszi a gazdasági kapcsolatfejlesztést középpontba helyező gazdasági vegyesbizottság megalakítását, amelynek első ülésére várhatóan mielőbb sor kerül. Az együttműködés ígéretes területei az energetika, különös tekintettel az atomenergiára és a megújuló energiaforrásokra, továbbá a vízügy, amelyen Magyarország világszínvonalú megoldásokkal, technológiákkal rendelkezik, valamint a mezőgazdaság és az oktatás. A szaúdi fél különösen nagyra értékeli a magyarországi orvosi képzés magas színvonalát. A szaúdi külügyminiszter-helyettes elmondta, jól halad országa modernizálása, vallási értékeik és hagyományaik tiszteletben tartásával.
  

fotó: Véssey Endre

A nemzetközi kérdéseket illetően a felek egyetértettek abban, hogy a Közel-Keleten sürgető feladat a súlyos szíriai válság kezelése. Erre megfelelő megoldást jelenthet, ha a nemzetközi közösség és a meghatározó befolyással rendelkező politikai központok rásegítésével olyan konferencia ül össze, amely lehetővé teszi a harcban álló felek közötti politikai rendezést, az erőszak beszüntetését. A szír ellenzéki erők, a Nemzeti Koalíció támogatása mellett úgy a szaúdi, mint a magyar külpolitika hangsúlyt helyez arra, hogy világossá tegye: szükséges, hogy az ellenzék átfogó szervezete biztosítsa a szíriai társadalom különféle közösségeinek, kisebbségeinek jogait, garantálja számukra a biztonságos együttélés lehetőségét a politikai megoldás keretein belül. Magyarország és Szaúd-Arábia úgy látják, Iránnak mindent meg kell tennie azért, hogy a világ megbizonyosodhasson nukleáris programja békés jellegéről, és hogy a perzsa állam betartsa a vonatkozó nemzetközi egyezményeket és határozatokat. A nemzetközi közösségnek ezt határozottan kell képviselnie, hogy az erről már régóta húzódó párbeszéd rövid időn belül eredményre vezessen.

(Külügyminisztérium)