Minél több erdélyi magyar éljen a választójogával a vasárnapi romániai parlamenti választásokon! – biztatott a részvételre Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) alelnöke a Magyar Állandó Értekezlet külügyi és jogi szakbizottságának 2012. december 7-i budapesti ülése után.

Németh Zsolt arra hívta fel a romániai magyarok figyelmét: ragadják meg a lehetőséget, amelyet a választás kínál arra, hogy erős képviseletük legyen a bukaresti parlamentben. „Ha nem élnek a demokrácia adta lehetőségekkel, akkor mások fognak dönteni a sorsukról” – mondta a külügyi államtitkár, hozzátéve, hogy a szavazás lehetősége nemcsak az Erdélyben, hanem a Magyarországon élő román állampolgárok számára is adott.

Szilágyi Zsolt arról beszélt: a 2012. december 9-i választások kérdése az, hogy 23 év után lesz-e két magyar politikai erő a romániai törvényhozásban, és így az eddiginél erősebb képviselethez juthatnak-e az erdélyi magyarok a bukaresti törvényhozásban. Az EMNP alelnöke arra buzdította a romániai magyar szavazókat, hogy éljenek választójogukkal, szavazzanak a magyar jelöltekre és erre másokat is mozgósítsanak a környezetükben.

Szilágyi Zsolt és Németh Zsolt (Fotó: Soós Lajos)

A magyar–román viszonyról szólva Németh Zsolt azt hangsúlyozta, a magyar kormány bízik abban, hogy a választások után felálló román kormány visszatér a két ország közötti párbeszédnek és együttműködésnek ahhoz a többéves időszakához, amely a 2012. májusi romániai kormányváltás előtt volt jellemző. Elmondta: Magyarország 2013-tól több regionális nemzetközi szervezetben vezető szerepet fog betölteni, „ezért elvárja, hogy a román kormány szerepet vállaljon a közép-európai építkezésben”.

Jövőre Magyarország tölti be a Visegrádi Csoport (Szlovákia, Csehország, Lengyelország és Magyarország) és a Közép-európai Kezdeményezés elnöki tisztét. Németh Zsolt azt is elvárásnak nevezte, hogy a leendő román kormány tartsa tiszteletben az alapvető emberi és kisebbségi jogokat, például a vagyonvisszaadásnál, az oktatásban és a közigazgatás átszervezésénél.

(MTI, Külügyminisztérium)