Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az Országgyűlés külügyi bizottságának 2012. november 6-i ülésén elmondta: megkérdőjelezhető az ukrajnai parlamenti választások eredményeinek legitimitása, a voksolás lebonyolítása visszalépést jelent az ország demokratikus fejlődésében.
Németh Zsolt az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésén az ukrajnai parlamenti választásokat értékelve azt mondta, kérdéses a választások tisztasága, demokratikus jellege, és több uniós tagállam szerint is „a választásokat elcsalták”.
A problémákkal kapcsolatban kifejtette, Ukrajna új választójogi törvénye, amelyet az ellenzék is megszavazott, ezer sebből vérzik. A jogszabály nem teszi lehetővé, hogy a választási bizottságokban az adott körzetben induló pártok képviselői legyenek jelen, a bizottság tagjait az országban induló összes párt képviselői közül sorsolják ki – mutatott rá. Kiemelte, általános probléma volt a korrupció, gyakori volt a szavazatvásárlás, és nem volt kiegyensúlyozott a médiához való hozzáférés sem.
A magyar kisebbséggel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy megszűnt a kárpátaljai, többségében magyar választókörzet, ezért három körzetre szóródtak szét a magyarok szavazatai. „Ukrajna kulcs országa az EU keleti partnerségi programjának, és Brüsszelnek el kell döntenie, hogy a történtek után parkoló pályára állítja-e az ukrajnai kapcsolatokat, vagy folytatja az eddigi együttműködést” – jelentette ki. Megjegyezte, a társulási megállapodást még nem írták alá Ukrajnával.
Elmondta, hogy az EU-nak továbbra is együtt kell működnie Ukrajnával, és a demokratikus értékek és intézmények megerősítését kell támogatnia. Mint mondta, egyelőre nincs hivatalos végeredménye a választásnak, s ennek nem az az oka, hogy lassú az állami adminisztráció, hanem hogy még vannak vitatott kérdések.
Az eredményekkel kapcsolatban kiemelte, a legaggasztóbb a szélsőséges, nacionalista Szvoboda (Szabadság) párt sikere. „A szavazatok több mint tíz százalékát megszerző párt erős magyar- és lengyelellenes retorikát folytat, és a magyar–ukrán kapcsolatokra kedvezőtlenül hathat a megerősödése” – mondta. Hozzátette, az UDAR (Ütés) is jelentős eredményt – 14 százalékot – ért el, de ez új párt, így a politikai értékelése még nem könnyű.
A 13 százalékot szerző Kommunista Pártról azt mondta, feltűnően jól szerepelt, és politikájában a Szovjetunió iránti nosztalgia, a reform- és Európa-ellenesség megjelenítése várható. „A Régiók Pártja megnyerte ugyan a voksolást, de az eredményei némileg elmaradnak a várakozásoktól, ezért a belpolitikai instabilitás növekedhet Ukrajnában” – mondta Németh Zsolt.
A parlamenti államtitkár az ülésen a keleti partnerségi programról is beszélt, és kiemelte, hogy bár az elmúlt időben az EU déli szomszédságának eseményei háttérbe szorították ezt a térséget, Magyarország szeretné az EU és a nemzetközi közösség figyelmét fenntartani ebbe az irányba is.
(MTI, Külügyminisztérium)